Kategoriler

Gıdı Sarkmasına Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Vücudumuzda yaş ilerledikçe şekil bozuklukları gözlenmeye başlar. Yaşlanma sürecinde en çok etkilenen yerlerden biri de yüz bölgesidir.

Kadın ve erkeklerin yüzündeki yaşlanma belirtilerinden biri gıdı sarkması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gıdı sarkmasının en önemli sebebi cildin elastikiyetini sağlayan kolajen üretiminin azalmasıdır. Bu azalma nedeni ile kırışıklıklar, çizgiler de belirir ve kişilerin yüz hatları değişmeye başlar. Bu arada cildin sarkmaya başlamasıyla gıdı da sarkmaktadır.

Kadınlar belki,  bir takım makyaj hileleri ile sarkan kırışan kısımlarının daha düzgün görünebilmesini sağlasa da gıdının saklanması zordur.

Yaşlanma ve esneklik kaybı nedeni ile en fazla etkilenen kısmın gıdı olması yüz bölgesinin en ince kaslarının bu bölgede bulunmasından kaynaklanır.

 

Bu arada şöyle diyebiliriz ki; gıdı sarkması oluştuktan sonra mücadele etmek yerine, henüz oluşmadan bazı mimik egzersizleri ile kaslar güçlü tutulmaya çalışılabilir.

Şimdi; gıdı sarkmasına neden olan durumlara şöyle bir göz atalım.

gidi1Gıdı sarkmasına neden olan durumlar :

* Gıdı sarkmasının en önemi nedeni insanların yaşlanıp vücut üzerindeki hücreleri yavaş yavaş ölmeye, kendilerini yenilmemeye başlamasıdır. Bu da yaşlanma ile gelen metabolizmanın yavaşlamasının bir sonucudur.

* Diğer bir neden olarak hızlı bir şekilde kilo alımı gelmektedir. Çağımızın en büyük sorunlarından olan obezite, gıdı sarkmasına neden olan durumlar arasında yer almaktadır. Ayrıca; hızlı bir şekilde kilo verilmesi de boyun bölgesinde sarkmalara ve gevşemelere yol açmaktadır. Çok genç yaşlarda olunsa bile hızlı kilo verme durumlarında gıdı sarkması gözlenmektedir.

Bu nedenle kilo verme, uzman kontrolünde sağlıklı bir şekilde yapılmalıdır. Böylelikle gıdı sarkması riskleri minumum seviyelere indirilmiş olur.

* Ayrıca; bazı kişilerin çene yapılarındaki bozukluklar da gıdı sarkmasına neden olmaktadır. Çene ucunun normalden çok fazla küçük olması ya da geri tarafta yerleşmiş olması gıdı sarkması problemine yol açabilmektedir. Böyle kişilerde direkt olarak boyun ve gıdı bölgesini gerecek yöntemler yerine, çene ucu bölgesinin şekillenmesi ya da büyütülmeye çalışması hedeflenmelidir. Böylelikle daha olumlu sonuçlar almak mümkün olmaktadır.

* Kişilerin boyun bölgesinin normalden küçük olması ya da bu bölgenin aşırı derecede yağlanması gıdı sarkmasına neden olan problemler arasında yer almaktadır.

(Visited 12 times, 1 visits today)

YORUMLAR