Kategoriler

Göz Altı Torbaları için Ne Yapmalı? Göz Altı Torbaları için Ne Yapılabilir?

Göz altı torbaları genellikle yorgunluk, stres ve en önemlisi genetik faktörlerin yol açtığı yaşlanma belirtisidir.

Uzun süre gözleri yormak ve uykusuz kalmak göz altı torbalarını tetikleyen etken olduğundan; düzenli bir yaşam sürmek, dinlenmek, uyku saatlerinize dikkat etmek, yorgun kalmamak gerekir.

Doğal besinlerle beslenmek, çok tuzlu ve soslu yiyeceklerden sakınmak gerekir. Ayrıca, aşırı sıvı almaktan da kaçınmak gerekir. Çünkü, sıvı alımı vücudun sıvıyı atma kapasitesini aştığı takdirde göz altı torbaları oluşabilir.

Bazı kozmetikler de göz altı şişliklerine yol açabilir. Aşırı yağlı yüz kremlerini kullanmamak ve özellikle göz çevresine yaklaştırmamak gerekir. Çünkü bu kremler gözenekleri tıkayacağından, kan ve lenf dolaşımını engelleyeceğinden göz altında şişme ya da torbaya neden olabilirler.

 

Göz altı torbaları, herhangi bir hastalıktan kaynaklanmıyor ise, evde basit tedaviler ile göz altı torbalarını gidermeniz mümkün. Nasıl mı?

İşte; göz altı torbalarını yok edecek kolay ve etkili çözümler :

* Göz altı torbaları için, alabileceğimiz en basit önlem, evde bir göz maskesi bulundurmaktır. Soğuk, buz içeren maskeler genellikle hızlı bir şekilde göz altı dokusunu sıkıştıracağından, hızlı bir rahatlama sağlar. Bunları 10-15 dakika kadar gözlerimizin üstünde tutmak faydalı olur.

* Ayrıca, göz altı dokusunu sıkılaştıran birtakım mutfak malzemeleri de vardır. Soğuk patates ya da salatalık dilimlerini maske şeklinde belli bir süre bu göz bölgesinde tutmak gerekir. Soğuk çay maskesi de yapılabilir. Siyah çay ya da papatya çayı aynı etkiyi gösterir.

* Dilimlediğiniz salatalık veya patatesleri, birkaç dakika buzlukta bekleterek soğutun. Sonra göz altına koyun. Demlenmiş çayı da aynı şekilde soğutup, pamuk veya gazlı beze döküp, göz altı maskesi yapabilirsiniz.

 

“Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?”bu konumuz için tıklayınız.

“Göz Altı Morlukları Neden Olur? Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir?” bu konumuz için tıklayınız.


YORUMLAR