Göz Çapaklanmasına İyi Gelen Bitkisel Tedaviler

Özellikle sabah uykudan kalktıktan sonra kendini belli eden bu çapaklanma problemi genelde gözyaşı kanalının kuruması ile alakalı olup nemlenmesinden kaynaklanmaktadır. Nemlenen göz çevresi genelde pek çok kişide sabaha kadar kuruma ve gözleri açamama gibi sorunlara yol açabiliyor.

Gözlerde oluşan çapak kişilerin aklına ilk olarak enfeksiyon oluşumunu getiriyor ki, buda zaten oluşmuş bir enfeksiyon durumunun dışa yansımış halidir.

Gözlerde görülen çapaklanma ile birlikte, göz çevresinde kızarma, bulanık görme ve gözlerde şişme gibi sorunlar var ise mutlaka göz doktoruna gitmeniz gerekir diyoruz.

Gözlerde yaşanan çapaklanma, yaşam kalitesinin oldukça etkileyen bir sağlık sorunu olup, göz sağlığına, özellikle de çapaklanmaya iyi gelecek bitkisel tedavileri şöyle aktarabiliriz.

Göz Çapaklanmasına İyi Gelen Bitkisel Tedaviler :

Yaban Mersini : Genel göz rahatsızlıklarına iyi gelen bu bitki gözde oluşmuş olan enfeksiyon sorununa da çok iyi gelmektedir. Yabam mersini bitkisinin içerisinde yer alan antioksit madde gözlerde çapaklanmaya neden olan iltihaplanmanın giderilmesi için de kullanılabilir.

bogurtlenBöğürtlen : Antioksit özelliği sayesinde sağlamlaştırıcı etkisi vardır. Gözlerde sürekli ileri gelen çapaklanma sorunu oluyorsa bu bitki hem gıda olarak hem de temizlik amaçlı kullanılabilir.

Rezene : Çapaklanmanın olduğu dönemlerde çayı hazırlanmalı ve elde edilen çay ile gözler silinmelidir. Yalnız, gözler silinirken fazla bastırılmamalı ve hafif şekilde temizliği sağlanmalıdır. Aksi halde gözlerde kanlanma ve kızarmalara neden olabilirsiniz.

Adaçayı : Çapaklanmayı ve çapaklanmadan kaynaklanmış kızarıklıkların giderilmesinde ciddi faydaları olan bir bitkidir. Adaçayı normal bir bitki çayı hazırlanır gibi hazırlanmalıdır ve bir çay tabağının içerisine 3 yemek kaşığı ilave edilmelidir. Bu tabakta bulunan ılık çaya temiz bir pamuk batırılıp gözlerin etrafı ve çapak olan yerler dikkatli bir şekilde silinmelidir.

Eğer ki diğer gözde çapak oluşmamış ise o göze kullanılan havlu veya peçete sürülmemelidir. Bulaşıcı özelliği olan bu hastalık genelde tek gözde meydana gelmiş ise diğer gözde de oluşabileceği anlamına gelir.

Aynısefa Bitkisi : Sıcak suyun içerisine bir tutam eklenmeli ve 20 dakika bekletilmelidir. 20 dakikanın ardından bir bezi bu çay ile ıslatın ve ılık olarak göze kompleks uygulayıp 15 dakika kadar bekletin. Günde 2 kere yapabileceğiniz bu tedavi yöntemi hem gözlerinizi rahatlatacaktır ve çapaklanma sorununu giderecektir.

Siyah çay : Genelde bebekler de kullanılan bu yöntem yetişkinler içinde fayda göstermektedir. Sabah tüketmek için demlediğiniz siyah çaydan küçük bir tabağın içerisine az miktarda alın ve bir pamuğa batırarak gözleri silin. Bu yöntemin gözler için her hangi bir zararı yoktur ve gün aşırı uygulayabilirsiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı çayın çok soğuk veya sıcak olmamasıdır. Oda ısında olması gözlerin sağlığı açısından daha faydalı olacaktır.

(Visited 574 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 11 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.