Kategoriler

Göz Kapağı Şişliğine İyi Gelen Ev Reçeteleri

Göz kapaklarında görülen şişlik, bir enfeksiyon veya bir ödem sorunudur. Sebebi; endokrin, böbrek, tiroid, diyabet, sinüzit ve alerjik hastalıklar olabileceği gibi çevresel etkenlerde olabilir. Çevresel etkenler derken;

İnce yastıkta yatmak, yüz üstü uyumak, sık sık masaj yaptırmak, geç yatmak, az uyumak, çok uyumak, ağlamak, yorgunluk, tuzlu yemek, alerji yapan yiyecekler, göz makyajı ile uyumak gibi etkenler sayılabilir.

Öncelikle sebebinin bilinmesi ve ona göre yol izlenmesi gerekir diyoruz. Altta yatan sebep bir hastalık ise doktor kontrolü, çevresel sebep ise, o sebeplerden kaçınmak gibi.

Bu arada şimdi, vereceğimiz ev reçeteleri ile de göz kapağı şişliklerini giderebilirsiniz.

 

Göz Kapağı Şişliğine İyi Gelen Ev Reçeteleri :

Patates : Buzdolabında bekletilmiş patatesi ikiye kesin ve yuvarlak hareketlerle şişkinliğin üzerinde 15 dakika gezdirin.

goz-kapagi-tedavisiSalatalık : Salatalık en inanılmaz sebzelerden biridir. İki dilim salatalığı gözlerinizin üzerinde 30 dakika beklettiğinizde sonuca şaşıracaksınız.

Yumurta beyazı : Yumurtanın beyazını iyice çırptıktan sonra fırça yardımıyla göz çevrenize dikkatlice uygulayın. Bölgenin gerildiğini hissedeceksiniz. 20 dakika sonra soğuk suyla durulayın.

Süt : Soğuk sütü bir parça pamuk veya makyaj pedine damlatın. Gözlerinizin üzerinde 20-30 dakika bekletin.

Su : İçebildiğiniz kadar su içmeye gayret edin. Su, toksinlerin atılmasına yardımcı olacağından her türlü şişkinliğe iyi gelir

E vitamini : Soğuk suyu bir kaseye koyun ve birkaç damla E vitamini damlatın. Makyaj pedi yardımıyla gözlerinizin üzerinde 20 dakika bekletin.

Soğuk çay poşetleri : Çay poşetleri gözlerde şişkinliğe iyi gelir. Soğuyan çay poşetlerini 20-30 dakika gözlerinizin üzerinde bekletin.

Yeşil çay poşetleri : Soğuk yeşil çay poşetlerini 15 dakika gözlerinizin üzerinde beklettiğinizde farka inanamayacaksınız.

Soğuk kaşık : Soğuttuğunuz kaşığı gözlerinizin üzerine tutun. Kendinizi iyi hissedene kadar tekrarlayabilirsiniz.


YORUMLAR