Gözde Çapak Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Göz çapaklanması, gözün mukuslu salgısının kirpiklere ve göz kapaklarına bulaşarak yapışkan bir kıvama geçmesi ile oluşur. Gözdeki çapaklanma koyu sarı bir renk aldıysa bir enfeksiyondan şüphelenilir. Genel olarak kolay tedavi edilebilen, ancak; tekrarlaması mümkün olan ve bulaşıcı olabilecek bir rahatsızlıktır.

Gözde çapaklanmanın birçok nedeni olabilir. Göze dış veya iç ortamlardaki tozların kaçması, alerjik nedenler veya nezle gibi etkenler gözün sulanmasının artmasına neden olabilirler. Bu bebeklerde çok sık rastlanan bir sorundur.

Çapaklanma tek gözde olabileceği gibi, iki gözde de olabilmektedir.

Hava koşulları da çapaklanmayı tetikleyebilir. Örneğin; soğuk havalarda göz çapaklanması daha fazla görülür.

papatya-cayiHalk arasında göz nezlesi olarak da adlandırılan göz çapaklanmasında, göz kapakları koyulaşan mukus nedeniyle birbirine bile yapışabilir. Böyle bir durumda, kaynatılıp ılımış su ile nemlendirilmiş göz pamukları göz kapaklarının üstünde biraz bekletilir ve gözün açılması sağlanabilir.

Ayrıca; her sabah demleyerek içtiğimiz demlenmiş siyah çayın dem suyu ile göz banyosu yapmak oldukça yararlıdır. Çay suyu; gözlerde çapaklanma oluşmasını ve mikroplardan arınmasını sağlayacaktır.

Ayriten, göz sağlığına yararlı olacak bitkilerden de yararlanabilirsiniz. Örneğin, papatya, böğürtlen ve yaban mersini çayları da göze kompres yapılacak diğer bitkisel tedavilerdir.

Rezene ve adaçayı da göz temizliği için oldukça yararlı şifalı bitkilerdir. Ancak; bu temizliği yaparken göze kaçırmamaya dikkat etmek gerekir.

Gözlerde çapaklanma, kızarma, tahriş veya kaşıntı daha ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle, geçmeyen kızarıklıklar ve çapaklanmalar için mutlaka bir göz doktoruna görünmek gerekir. Çünkü; gözler sahip olduğumuz en önemli organlarımızdandır.

(Visited 50 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 4 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.