Gözde Çapaklanma Neden Olur?

Çoğu kişi sabah uyandığında gözünde çapak olduğunu fark edebilir. Uyku sırasında gözyaşları kanalıyla nemlenen gözler, sabah bu yaşların kurumasından dolayı çapaklanmıştır. Bu doğal çapaktır.

Bunun haricinde hastalık belirtisi olan bir çapaklanma da gerçekleşebilir. Böyle bir çapaklanma, gözün hafif veya şiddetli şekilde mikroplarla istila edilmesiyle oluşur.

Hastalık belirtisi olan çapaklanma, sarı- yeşil veya şeffaf renkte salgı oluşturur. Göz kapakları, sabahleyin kendiliğinden açılmayacak veya zorla açılacak şekilde yapışık ve kabuk bağlamış olabilir.

Ancak; göz çapaklanmasının bir çok nedeni bulunmaktadır, bunları sırası ile saymak gerekir ise;

Göz iltihaplanması; Gözlerin enfeksiyon kapması sonucunda gözlerde iltihaplanma olur ve bu gözdeki akmalar sonucunda gözlerde kırmızı veya pembe renkte kızarıklık ve çapaklanma olur.

goz-capaklanmasiGöz alerjisi; Genellikle mevsimsel veya hayvanlara karşı olan alerjilerden dolayı gözlerde çapaklanma gözlemlenebilir. Bu tür alerjilerden dolayı gözlerde genelde sıvı akıntısı olur ve bu sıvı kuruyunca çapaklanma oluşur.

Göz Kuruluğu; Göz kuruluğu hastalığı olan kişilerde göz yaşı üretimi yetersiz olduğundan gözler yeterince nemlenme olmaz ve beslenmez, bu durumdan dolayı gözlerde çapaklanma olur.

Göz Yaralanması; Göze giren veya kaçan yabancı maddeler gözümüzün kornea diye adlandıran tabakasına zarar verir ve yara alır. Eğer ki dikkat edilmez ise bu yara mikroplar tarafından iltihaplanmasına neden olur ve kornea ülserinin meydana gelmesini sağlar, bu durumdan dolayı gözlerde iltihaplanma olur.

Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı; Özellikle yeni doğan çocuklarda sıkça rastlanan bir göz hastalığıdır. Göz kanalları tıkalı olarak doğan çocuklarda aşırı şekilde sulanma ve çapaklanma olur. Bunun nedeni de aslında gözün mikrop kapması dır.

(Visited 114 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 12 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.