Gribe İyi Gelen Bitki Çayları ve Tarifleri

Kış aylarını yaşadığımız şu günler gribin kol gezdiği günler. Herkesi kırıp geçiren, kolay kolay gitmeyen ve kişileri perişan eden bu hastalığın çaresi ise, yatak istirahati ve bol sıvı tüketimidir.

Bol sıvı derken, günde 2 litre su içmek, hem gribi kolay atlatmanızı, hem de vücut sağlığınızı korumanızı sağlayacaktır.

Suyun yanı sıra, taze sıkılmış meyve suları ve bitki çayları da gribin kolay atlatılmasını, çabuk geçmesini sağlayan diğer bir yöntemdir.

Bitki çayları, gribin meydana getirdiği ağrıları, sızıları ve yorgunluğu azaltarak, öksürük ve boğazdaki tahrişleri önleyecek ve mikrobu öldürecektir.

Gribi İyileştiren veya Geçiren Bitki Çayları :

Kuşburnu : Yüksek miktarda C vitamini içeren kuşburnu, vücudun direncini artırıyor.

Hazırlanışı : Taze ya da kurutulmuş bir avuç kuşburnunu yıkayın. Daha sonra sıcak suda üstü kapalı olarak kaynatın. Üzerindeki köpüğü atın. Koyu portakal rengi olan kuşburnunu süzerek içebilirsiniz.

Ihlamur : Balgam söktürücü ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılan ıhlamur çiçeği, terletici ve rahatlatıcı etkisiyle gripten koruyor.

Hazırlanışı : Ihlamur çiçeğini 1 bardak suda kaynatın. 10 dakika bekletip için.

Papatya : Solunum yolu rahatsızlıklarında tahriş giderici olarak kullanılan papatya, aynı zamanda vücuttaki iltihabı da engelliyor.

Hazırlanışı : 3 çorba kaşığı papatyayı kaynayan suya atın. İçine bir tatlı kaşığı nane katın. Dilerseniz bir fincan şeftali ve mandalina suyunu bu karışıma ilave edebilirsiniz.

Zencefil : Gripte mikropları öldürücü özelliği olan zencefil, çabuk iyileşmeyi sağlıyor.

Hazırlanışı : Kıyılmış zencefil kökünü iki dilim limonla beraber sıcak suyun içine atın. 5 dakika bekledikten sonra süzerek için.

Ebegümeci : Grip semptomlarının azaltılmasına yardımcı olan ebegümeci, aynı zamanda öksürük söktürüyor.

Hazırlanışı : Akşamdan bir bardak sıcak suya kurutulmuş ebegümeciyi atın. Sabah süzün ve için. Acil durumlarda sıcak suda 5 dakika bekletmeniz de yeterli olacaktır.

Meyan Kökü : Balgam söktürücü etkisi olan meyan kökü, solunum yollarındaki salgıyı seyrelterek boğazın tahriş olmasını engelliyor.

Hazırlanışı : Kıyılmış meyan kökü üstüne sıcak su dökün ve 5 dakika demleyin. Daha sonra süzerek için.

Havlıcan : Genelde kurutulmuş kök olarak satılan havlıcan, vücut ısısını artırarak, virüslerle savaşta vücuda destek oluyor.

Hazırlanışı : Sıcak suyun içinde havlıcan, tarçın ve çörek otunu kaynatın. Dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz.

“İlaç İle Değil, Mutfağınızdaki Doğal Antibiyotiklerle Grip Tedavisi” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Gribi Daha Kolay ve Daha Hızlı İyileştiren Ev Tedavileri” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 54 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 7 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.