Gribi Çok Çabuk Geçiren Bitki Çayı Tarifi

Grip, virüs nedeniyle üst solunum yollarının iltihaplanmasıdır. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, halsizlik, yüksek ateş ve vücudun geneline yayılan ağrılarla kendini gösteren bir hastalıktır.

Grip tedavisinde temel yaklaşım, ateşin düşürülmesi, bol sıvı alınması ve yatarak istirahatın sağlanmasıdır. Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçların kullanılması, su, meyve suları, ıhlamur, gibi, bitkisel çaylar, çorba yoğurt, ayran gibi sulu gıdaların tüketilmesi izlenecek en iyi yoldur.

Biz bu makalemizde, gribin devası bitki çayları diyor ve sizlere, gribi çok çabuk geçiren bir bitki çayı tarifi vererek, yardımcı olmak istiyoruz.


Gribi İyileştiren Bitki Çayı Tarifi :

4-5 bardak suya, biraz kabuk tarçın, 2-3 tane top karabiber, birkaç diş karanfil, 1 çay kaşığı toz veya parça zencefil, kabuklu çekirdekli elma parçası, kabuklu çekirdekli limon parçası, varsa kuşburnu, atılır ve kaynatılır. Sonra karışımın içine, ıhlamur, nane eklenir. Çayın rengi sarımtrak-turuncu bir hal alınca süzüp, bol balla karıştırılır.

Bu bitki çayı, içinde zencefil ve karabiber olduğu için biraz acı olabilir. Karışıma istenirse zerdecal de eklenebilir.

Bu bitki çayı, içeriğindeki bitkiler sayesinde, gribin meydana getirdiği ağrıları, sızıları ve yorgunluğu azaltacak, öksürüğü ve boğazdaki tahrişleri önleyecek, mikropları öldürecektir.

“Gribi Hemen Geçiren Tavuk Suyu Çorbası Tarifi” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Elif Güveloğlu’ndan Gribe İyi Gelen Bitkisel Çay” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 408 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 5 oy)
Latest Comments
  1. Anonim

    çok güzel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.