Kategoriler

Güneş Çarpması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güneş çarpması, terleyememe ve beyindeki soğutma merkezinin bozulması durumudur.

Güneş çarpması ile  normalde 36,5-37 derece olan vücut sıcaklığının, bir anda 44 dereceye kadar yükselebilir. Bu derecede yaşamak mümkün olmadığından, vücut bu sıcaklıkta kalırsa, beyinde kalıcı hasarlar oluşabilir. Bu yüzden, güneş çarpması, müdahale edilmesi gereken ciddi bir durumdur.

Güneş çarpmasında ilk belirtilerden birisi şiddetli baş ağrısıdır. Çünkü, beyinde lezyonlar bozulmaya başladığında menenjit başlar. Geçici bir beyin iltihabı meydana gelir. Bu da kendini şiddetli baş ağrısı olarak gösterir. Daha sonra görme bozuklulukları, uyku hali, kasılma ve ardından şuur kaybı görülür. Hatta zaman zaman epilepsi benzeri şikayetler gözlenebilir.

Güneş çarpmasına hemen müdahale edilmelidir. Eğer, müdahale edilmez ve tedavi geciktirilir ise, beyinde kalıcı hasarlar oluşarak, menenjit, felç, yüz felci ve körlük gibi olumsuzluklar meydana gelebilir.

Ayrıca, böyle bir durumu yaşamamak için temkinli olup bazı önlemleri de almak gerekir.

gunes-carpmasi1Güneş çarpmasına karşı ne gibi önlemler alınabilir?

Özellikle güneşin en yoğun olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında mümkün olduğunca güneşe çıkılmamalı,

Bronzlaşmak için saatlerce güneşte kalınmamalı, (30 dakikadan fazla güneşte kalınmamalı)

Güneşe çıkarken koruyucu krem kullanılmalı, hatta, bu kremlerin bazı çocuk ve bebeklerde alerjilere sebep olabileceği için doktor görüşü alınarak uygulanılmalı,

Vücudun su ve tuz kaybını önlemek için de günde 3 litreye yakın su alınmalı  diyebiliriz.

Güneş çarpması durumunda ne yapılabilir?

Baş ağrısı, bulantı, kusma hatta ishal gibi şikayetlerin yanı sıra vücut sıcaklığı da yüksekse kişi hemen gölgeye alınmalı. Hastanın üzerindeki elbiseler çıkarmalı, imkan varsa hemen soğuk suyla yıkanmalıdır. Buradaki amaç ısıyı düşürmek. Kesinlikle ve kesinlikle ısıyı düşürmek için ateş düşürücü kullanılmamalıdır. Bu, durumu daha kötüleştirebilir. Bu arada hastanın ayaklarını yüksekte tutmak, şuur açıksa derhal ayran, tuzlu su gibi gıdalar içirmek gerekir. Şuur kapalıysa bunlar yapılmamalı çünkü bu gıdalar akciğere gidip zatürre ve başka hastalıklara yol açabilir.

Hastaya ilk müdahale olay yerinde olabilir ama mutlaka 112 aranılmalıdır.

Diyebiliriz ki, güneş çarpmasında tedavi, olay yerinde başlar ama kesinlikle hastanede devam etmesi gerekir.

Burada şunu söylemek isteriz, güneş çarpması, nasıl olsa geçer diye düşünülmesi gereken bir durum değildir. Müdahalesi ve tedavisi yapılmadığı takdirde kalıcı hasarların görülebileceği gibi, ölüm bile yaşanabilir.


YORUMLAR