Kategoriler

Güneş Çarpması ve Güneş Çarpması Durumunda Yapılması Gerekenler

Güneş çarpması, boyun, ense ve kafa bölgelerinin uzun süre güneşe maruz kalmasından sonra oluşan bir tür doku hasarıdır.

Şöyle ki; yüksek sıcaklığa maruz kalındığında vücudumuzda ki ter bezleri aşırı sıcaklığı dengelemekte zorlanır ve hararete dönüşerek güneş çarpması meydana gelir. Hatta, bazı güneş çarpmalarında kafatasının hemen altında bulunan beyin zarları önemli derecede hasara uğrayarak ciddi zararlar verebilir.

Güneş çarpması, vücut sıcaklığının 40 dereceye çıkmasından sonra görülmektedir. Fakat bu sıcaklık kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Çünkü, çocuk, yaşlı, kronik hastalığı olanlar veya moral olarak çöküntü yaşayan insanların sıcaklığa dayanıklılıkları farklılık gösterir.

Güneş çarpmasının belirtileri, mide bulanması, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, kafa bölgesinde hararet, iç huzursuzluğu, kalp çarpıntısı, yüksek ateş, halsizlik, bilinçte bozukluk ve kas krampları şeklinde olabilir.

Nadir olmakla beraber güneş çarpması sonucunda bilinç kaybı ve şuurda bozukluklar meydana gelebilir. Yine nadir de olsa beyinde ödeme neden olabilir. Bu gibi durumlarda güneşe maruz kalan hastanın acilen hastaneye götürülmesi gerekmektedir.

gunes-carpmasi3Küçük çocuklarda, güneş çarpmasının, menenjite dönüşme riski vardır. Bu yüzden, çocukların güneşin en etkili olduğu saatlerde, yani, yazın 10.00 ile 16.00 arasında güneşe çıkarılmaması tavsiye edilir.

Güneş Çarpması Durumunda;

İlk olarak panik yapmadan hastanın hemen gölge bir yere taşınması gerekir. Eğer mümkünse havadar bir yer daha iyi olacaktır. İkinci olarak da hastanın kafa ve göğüs bölgesinin daha yukarıda olmasına dikkat edilir.

Hastanın üzerinde vücudunu sıkan bir kıyafeti var ise mutlaka gevşetilmelidir. Bu aşamada hasta kusmak istiyorsa mutlaka yan çevrilmelidir. Eğer şuur bozukluğu veya dikkat çekici bir anormallik var ise mutlaka ambulans veya doktor çağrılmalıdır.

Ambulans veya doktor gelene kadar hastanın kafa, ense ve boyun bölgesi ıslak ve soğuk bir bez ile serinletilmelidir.

Eğer hastanın durumu tıbbi bir yardım gerektirmiyorsa ve bilinci açık ise hastaya ılık bir su verilmelidir. Güneş çarpmasının hemen ardından katı bir yiyecek verilmemelidir. Güneş çarpması vücutta mineral kaybına neden olmaktadır. Bu sebeple mineral dengesini sağlamak için 1 litre suyun içerisine 1 tatlı kaşığı deniz veya kaya tuzu karıştırılmalı ve 10 dakikada bir yudum yudum içirilmelidir.

Direkt olarak soğuk su ile banyo yapılmaktan kaçınılmalıdır. Soğuk su, hararetli vücutta şok etkisi yapabilir. Ilık bir su ile dikkatli bir şekilde duş alınabilir.

Aloe vera jeli, serinletici özelliğe sahip doğal bir takviyedir. Baş ense ve boyun bölgelerine rahatlamak amacı ile sürülebilir.

Güneş çarpmasının ardından sabırlı olunmalı  ve bedensel aktivitelerden uzak durulmalıdır.


YORUMLAR