Kategoriler

Güneş Çarpmasına Karşı Ne Yapılmalı?

Güneş çarpması, acilen müdahale gerektiren, aksi takdirde kalp, beyin, böbreklere ve kaslara zarar verebilen bir sorundur. Güneş çarpması sonucu meydana gelen hasar, ciddi komplikasyonlara, hatta, tedavi edilmediği takdirde ölüme bile sebebiyet verebilir.

Güneş çarpmasının ilk aşamasında fazla miktarda sıvı kaybı ve terdeki tuz kaybı neticesinde bariz bir bitkinlik ortaya çıkar ve bu duruma sıcak bitkinliği de  denir.

Sıcak bitkinliği ile beraber kollarda ve bacaklarda ve hatta karın bölgesinde ani ve ağrılı kas spazmları meydana gelir. Bunlar da sıcak çarpması belirtileridir.

Eğer, güneş çarpması ile karşı karşıya kaldığınızı düşünüyorsanız, hemen 112 Acil Servisi arayarak tıbbı yardım beklemelisiniz. Acil yardım gelene kadar kendi kendinize alabileceğiniz önlemler ise şöyledir:

Eğer; böyle birine yardım etmeniz gerekiyorsa;

gunes-carpmasi* Fazlalık giysileri çıkarın,

Güneş görmeyen serin bir yere geçirin,

* Soğuk su ile duş aldırın veya buzla masaj yapın. Soğuk suyu özellikle başa uygulayın. Buz parçalarını ise; hastanın koltuk altlarına ve kasıklarına yerleştirin. Bu arada hastayı bir vantilatör aracılığı ile de serinletebilirsiniz.

* Kan dolaşımını başa yönlendirmek için hastanın ayaklarını yüksekçe bir yere dayamasını sağlayın.

Soğuk kan beyne dönebilsin diye hastanın kol ve bacaklarına masaj yapın.

* Hastanın bilinci yerindeyse yudum yudum su içirin.

* Hastanın vücut sıcaklığı 39.4’e düşene kadar soğuk duşun altında tutun.

* Hastanede daha profesyonel müdahale yapılacaktır. Tuz ve elektrolit seviyelerini belirlemek için kan testleri yapılır ve sıvı terapisi uygulanır. Böbrek yetmezliği riskine karşı hasta birkaç hafta boyunca gözlem altında tutulabilir.


YORUMLAR