Kategoriler

Güneş Çarpmasını Önlemek İçin Neler Yapmalıyız?

Güneş çarpması, yaz aylarında yüksek derece sıcaklarda doğrudan güneş ışığına maruz kalan kişilerde görülen bir sağlık sorunudur. Aslında; güneş çarpmasının en temel sebebi budur. Ancak bir diğer sebebi de sıvı kaybıdır. Çünkü; terleme, vücudun soğuk kalmasını sağlayan bir mekanizmadır. Güneş altında çok kaldığımızda ve yeterli sıvı almadığımızda, vücut terlemeyi sağlayacak sıvıyı bulamaz ve vücudun ateşini düşüremez. Güneş çarpmalarında uzun süre sıcağa maruz kalındığında bu soğutma mekanizması düzgün işleyemez ve güneş çarpması rahatsızlığı ile karşı karşıya kalınır.

Güneş çarpması, sıcak yaz günlerinin en tehlikeli sağlık sorunlarından biridir. Çünkü tedavi edilmezse komaya, kalıcı nörolojik sorunlara, hatta ölüme dek varan sonuçlara yol açabilir.

Çocuklar, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar (kalp-damar hastalığı, hipertansiyon, ritm bozukluğu, solunum sistemi hastalığı, böbrek hastalığı, diyabet, vb), depresyon ve  akıl hastalığı olanlar, alkolikler, yalnız yaşayanlar,  anne adayı hamile kadınlar ve şişmanlar güneş çarpmasından daha fazla etkilenebilirler. Özellikle çocuklar ve yaşlılar bu konuda çok dikkatli olmalıdır.

gunes-carpmasi9Sıcaklığın olumsuz etkilerinden korunmak için; 

* Yaz aylarının öğle saatlerinde güneşten kaçınılması gerekir. Güneşin dik açıyla geldiği saatler olan saat 12- 15 arası mümkün olduğu kadar dışarı çıkmamaları gerekir.

* Bol güneşli günlerde giysileriniz, açık renkte, rahat, ince ve terlemeye izin verecek şekilde olmalıdır.

* Güneşe çıkmadan 30 dakika önce güneşin UVA ve UVB ışınlarına karşı yüksek faktörlü ürünler kullanabilirsiniz.

* 6 aydan küçük bebekler için korucu kremler sürmektense korucu elbise, şapka ve gölgelik bebek arabaları kullanabilirsiniz.

* Bol su, tuzlu ayran, maden sodası tüketilmelidir. Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.

* Ağır ve yağlı yemeklerden ve tıka basa yemekten kaçınılmalıdır. Sebze ve meyve türü gıdalar ile bol sıvı tüketilmelidir

* Aşırı efor gerektiren işlerden uzak kalınmalıdır.

* Ev ve işyeri gibi kapalı alanlar havalandırılmalıdır.

Sıcaklığın olumsuz etkilerinden korunmak için bu saydıklarımızı yapmanızda fayda var diyebiliriz.


YORUMLAR