Güneş Çarpmasının Belirtileri Nelerdir?

Güneş çarpması, aşırı derecede ısıya ya da güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan bir durumdur. Normal şartlarda, vücut ısıya maruz kaldığında anatomik soğutma mekanizması devreye girer ve terleme meydana gelir. Terleme, vücudu soğutur ve vücut ateşini denetim altına alır.

Ancak; aşırı derecede ya da uzun süre ısıya maruz kaldığında bu sistem kendini kapatır ya da düzgün işleyemez hale gelir. Maruz kalınan ısı yükseldikçe, bir soğutma mekanizması olmadan vücut ateşi de doğru orantılı olarak yükselir ve bu da güneş çarpmasına yol açar.

Güneş çarpmasının bir diğer nedeni de dehidratasyon yani sıvı kaybıdır. Sıvı kaybında vücut terlemeyi sağlayacak sıvıyı bulamaz ve vücudun ateşini düşüremez. Gelelim esas konumuza; güneş çarpması durumunda ne gibi belirtiler olur veya bu durum kendini nasıl gösterir?

Güneş çarpmasının belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

* Vücut sıcaklığı hızlı bir şekilde 40 derece ve üzerine çıkabilir

* Cilt sıcak ve kuru bir hal alabilir

* Terleyememe sonunu ortaya çıkar

gunes-carp* Cilt önce kızarır daha sonra soluk ve morumsu bir renk alır

* Normalden daha hızlı soluk alıp vermeye başlanır

* Hızlı nabız atması

* Baş ağrısı

* Kas krampları

* Açılmış göz bebekleri

* Uyuklama ya da sersemlik hali

* Havale geçirme

* İleri ki seviyelerde bilinç kaybına varan sorunlar ortaya çıkabilir.

Dolayısıyla, bu işaretler ve belirtiler göz ardı edilmemelidir ve mümkün olan en kısa sürede doktora başvurulması gerekir.

Güneş çarpması acilen müdahale gerektiren, tedavi edilmediği takdirde kalp, beyin, böbreklere ve kaslara zarar verebilen bir sorundur ve güneş çarpması sonucu meydana gelen hasar, ciddi komplikasyonlara hatta tedavi edilmediği takdirde ölüme bile sebebiyet verebilir.

 

(Visited 13 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.