Güneş Yanığına İyi Gelen Bitkisel Tedaviler

Güneşin zararlarından korunmak için, ultraviole ışınlarının en şiddetli olduğu 10.00 – 16.00 saatleri arasında güneşten uzak durmak en doğru yoldur. Güneşe çıkmak zorunda kalındığında ise, geniş kenarlı şapka, bol, pamuklu kumaştan yapılmış hafif giysi giyilerek dışarı çıkılmalı, şiddetli güneş ışınları gözlerde katarakta yol açabileceğinden mutlaka UV korumalı güneş gözlüğü ve mutlaka güneş koruyucuları kullanılmalıdır.

Güneş yanığı olduğunda, su kaybı artmıştır. Bu nedenle daha çok su içilmelidir.

Güneş yanığına karşı, soğuk su kompresi, geçici de olsa bir rahatlık verir.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer? Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Güneş Yanığı için Ne Yapmalı?

Bitkisel Çözümler :

Siyah Çay : Güneş yanıklarının üzerine soğuk siyah çay sürülebilir. Çayın içerisindeki tannik asit ve teobromin maddelerinin güneş yanıklarına iyi geldiği yapılan araştırmalar da ortaya çıkmıştır. Ayrıca çayın içeriğinde bulunan bir diğer madde olan catechin etken maddesi cilt hasarlarının onarılmasında ve kimyasalların ve radyasyonun neden olabileceği cilt kanserine karşı koruyucu olduğu belirlenmiştir.

Aloe Vera ( sarı sabır ) : Aloe vera yapraklarının içindeki jel güneş yanıklarında tedavi edici olarak kullanılır. Bu jel taze bitkiden elde edilebileceği gibi hazır aloe vera içeren preparatlar da kullanılabilir.

Aynısafa Çiçeği : Aynısafa çiçeğinin yaraları kapatarak yanıkların iyileşmesini hızlandırdığını, güneş yanıklarının ağrılarını hafiflettiğini ve yeni deri hücrelerinin oluşmasını sağladığını belirlenmiştir.

Salatalık : Soğuk salatalık güneş yanıklarında rahatlamak için kullanılır.

Ayrıca E vitamini içeren kremler güneş yanıklarının çabuk iyileşmesini sağlar.

 

“Cilt Bakımı” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

“Şifalı Bitkiler”  ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 77 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Latest Comments
  1. seda

    teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.