Kategoriler

Güneş Yanığına İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Tedaviler

Deniz ve plaj döneminin açıldığı şu günlerde pek çok kişinin yaşadığı sıkıntıların başında güneş yanıkları gelmektedir.

Güneş yanığı, hiçbir önlem alınmadan, güneşin yoğun olduğu zamanlarda uzun süre güneşe maruz kalmaktan oluşan bir sağlık problemidir.

Güneş yanığı, derinin kızarması, acıması, ağrı yapması ve bazen de kaşınması ile kendini gösterir.

Böyle bir sıkıntı yaşamak istemiyor iseniz, öncelikle güneşe çıkmadan önce cildinize en az 30 faktörlü koruyucu sürmeniz ve mümkün olduğunca güneşin acımasız olduğu 11 ile 17 saatleri arasında güneşe çıkmamanız olmalıdır. Ayrıca, gözlük, şapka ve açık renk bol giysiler tercih etmenizde fayda var.

Sitemizde  “Güneş Yanıkları” ile ilgili konular mevcut olup okumak isterseniz.

Güneş yanıkları olduğu sırada, hem ağrılarınız artıyor, hem de ateşiniz yükseliyor ise, öncelikle doktora başvurmanız gerekmektedir.

Şimdi, evde kendi imkanlırınız ile güneş yanıklarınızı iyileştirecek, acısını azatacak doğal tedavilerden bahsetmek istiyoruz.

Herşeyden önce, yanıklarda cilt gerilir ve susuz kalır. Kesinlikle bol su içmelisiniz.

Güneş Yanıklarını İyileştiren Tedaviler :

* Aloe Vera : Aloe Vera jeli güneş yanığına en iyi gelen bitkisel çözüm olarak bilinir. Nemlendirici özelliği ve hızlı bir iyileştirici olması sebebiyle aloe vera jeli ya da suyu yanıklı bölgeye uygulanabilir.

* Lavanta yağı : Güneş yanıkları için en sık kullanılan bitkisel çözümlerden biridir. Lavanta yağı nemlendirici ve ağrı giderici özellik gösteri

* Zeytinyağı : Pek çok mucizesi bulunan zeytinyağı, acıyı azaltıcı etki gösterir.

* Elma sirkesi : Elma sirkesi yanma hissini ve batma duygusunu azaltır.Yalnız, elma sirkesini sulandırarak kullanın.

* Siyah çay : Siyah çayı veya çay poşetlerini güneşten yanan bölgeye koyun. Bu sayede hem ağrınız azalacak hem de yanma hissi ortadan kalkacaktır.

* Salatalık : Taze salatalık suyu yanık bölgeye sürüldüğünde cildiniz tazelenecektir. Ayrıca bu su ağrıyı azaltacak ve yanmanın geçmesini de sağlayacaktır.

* Yoğurt : Bilinen en klasik yöntemlerden birisidir. Ama gerçekten yanık bölgelere dolapta tutulan buz gibi yoğurdu sürüp bekleyin. Bunu günde 3 – 4 kez yapmalısınız kesinlikle acıyı ve ağrıyı azaltıyor.

* Bepanten Krem : Eczanelerde satılan etkili bir krem. Nemlendiriyor ve acıyı azaltıyor.

 

“Güneş Yanıklarına Karşı Ne Yapmalı? bu konumuz için tıklayınız.

“Ender Saraç’tan Güneş Yanıklarına Karşı Krem” bu konumuz için tıklayınız.


YORUMLAR