Güneş Yanıklarına Karşı Ne Yapmalı?

Sıcaklar artınca akla hemen tatil geliyor. Tatili de pek çok kişi deniz kıyısında geçirmeyi planlıyor. Düşünce güzel olabilir , ama, önlem almak kaydı ile güzel.

Eğer önlem alınmaz ve bilinçli güneşlenme yapılmaz ise, acımasız güneşin vücuda verdiği zarar ile  tatil zehir olabilir.

Böyle bir durum yaşamanızı istemeyiz. Ancak, deniz kıyılarında tatil yapmak isteyenlere de bazı önerilerimiz olabilir. Mesela, güneşten korunmak için, en az 50 faktörlü koruma kremleri kullanmaları, güneşin dik geldiği saatlerde denize girmemeleri, çoğunlukla da gölgede güneşlenmeleri önerilir.

Olası güneş yanıklarına karşı da, anında müdahale için, bazı basit tedavileri  de sizlere aktarmak isteriz.

Güneş Yanıklarına Anında Pratik Çözümler :

Aloe Vera : Saf aloe vera veya aloe vera içeren, sprey,  jel ve ya kremler güneş yanıkları için pratik çözümdür.

Soğutulmuş Salatalık : Buzdolabında soğutulmuş salatalığı soyun ve dilimleyin. Sonra da güneş yanıklarınızın üzerine koyun veya sürün. Acınız bir anda azalacaktır

Avokado : Bir avokadoyu alın ve ikiye bölün içini çıkartın ve ezin, bir yemek kaşığı zeytin yağı ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra yanıkların üstüne sürün ve bir saat kadar bekleyin. Merhem karardıktan sonra yıkanın.

aleo-veraYoğurt : Süt proteinleri, güneşten yanmış derinizin derinliklerine iner ve ona nem ve esneklik verir. Cildinizi rahatlatır, serinletir. Ayrıca,yoğurda  aloe vera veya salatalıkla da karıştırıp kalın bir tabaka halinde sürebilirsiniz. Yaklaşık 20 dakika kadar bekleyin ve yıkayın.

Bepantol Krem : Bu basit ve ucuz krem hem hafif , hem de günlük bakımınızda da kullanabileceğiniz bir seçenek. Sürmesi de kolay ve kokusuz bu krem bir kalp atışı kadar sürede cildinize ferahlık verecektir. Kremi buzdolabında muhafaza edin.

Siyah ya da Yeşil Çay : Koyu bir çay demleyin, soğumaya bırakın. Gübürünü yani yapraklarını güneş yanıklarının üzerine koyun ve kurumalarını bekleyin. Gün içinde bu işlemi bir kaç kere tekrarlayabilirsiniz.

Güneş kremi kesinlikle yanınızda olması gereken bir ihtiyaç olup, bu pratik çözümleri de aklınızın bir köşesine yazın deriz.

(Visited 40 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 5 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.