Hamile Kalmak için Neler Yenilmeli? Nelerden Uzak Durulmalı?

Doğurganlık potansiyelini artırmak için en başta sağlıklı ve dengeli beslenmek gerekir. Yapılan araştırmalara göre, sağlıklı ve dengeli beslenme, hamile kalma şansını % 80 artırabilmektedir.

Dolayısıyla folik asitten zengin yeşil yapraklı sebzeler, demire sahip kırmızı et, kalsiyum içeren süt ürünleri, çinko içeren kuşkonmaz ve lifli gıdalar hamile kalma ihtimalini artıran gıdalardır.

Diyetisyen Gamze Şanlı’ya göre;

Hamile Kalma Olasılığını Artırmak için Neler Yenilmeli?

Karbonhidratlar : Glisemik indeks değeri yüksek olan besinler, çok hızlı sindirilirler, (beyaz pirinç ve patates gibi) bu besinleri tüketen kadınların, glisemik indeks değeri düşük olan besinleri (esmer pirinç, tam tahıllı ürünler, tam buğday ekmekleri) tüketen kadınlara göre %92 oranında yumurtalarında verimsizlik görülmüştür. Bu nedenle basit karbonhidratların tüketimi sınırlanmalıdır.

Protein : Özellikle bitkisel kaynaklı proteinler tercih edilmelidir. Çok fazla hayvansal kaynaklı protein tüketen kadınların %39 oranında yumurtalarında verimsizlik görülmüştür. Protein açısından en iyi seçimler, kurubaklagiller, fındık-ceviz gibi sert kabuklu tohumlar ve yumurta olacaktır.

Yağlar : Vücudun belli oranlarda yağa ihtiyacı vardır ve her yağ tipini zararlı olarak nitelendirmek doğru değildir. Somon, uskumru ve sardalya gibi yağlı balıklarda bulunan omega 3 yağları vücudumuz için çok faydalıdır. Aynı zamanda bu yağların doğurganlık üzerinde ki, olumlu etkileri de, bilinmektedir. Trans yağ asidi içeren hazır besinlerin tüketimi kısıtlanmalıdır çünkü bu yağlar yumurtlama döneminde verimsizliğe yol açmaktadır.

Hamile Kalma Olasılığını Artırmak için Hangi Yiyeceklerden Uzak Durulmalı?

Hamilelik dönemine hazırlanırken tüketimini kısıtlamamız gereken bazı besinler de söz konusudur. Bunlar; konserve yiyecekler, tuz oranı yüksek yiyecekler, sakatatlar, şarküteri ürünleri, çok yağlı besinler ve kızartmalardır. Özellikle tuz oranı yüksek olan besinler vücutta su tutarak ödem oluşumuna neden olurlar. Kan şekerini hızlı yükselten basit karbonhidratlardan (şeker ve tüm şekerli ürünler, hamur işleri) uzak durup, kompleks karbonhidrat olarak adlandırılan (tam tahıllı ürünler, meyve, sebze) besinlerden tüketmeye özen gösterilmelidir.

“Ahmet Maranki’den Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Bitkisel Kür” bu konumuz için tıklayabilirsiniz.

“İbrahim Saraçoğlu’ndan Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Bitkisel Kür” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 483 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.