Hangi Yiyecekler Asit Yapar? Hangi Yiyecekler Alkalidir?

Günümüzdeki beslenme ve yeme alışkanlıkları beyaz un, beyaz şeker, asitli içecekler, kızartmalar, ağır yağlı şarküteri, hazır gıdalar olunca kanımızın pH ‘nın asidik olması da kaçınılmaz oluyor.

Kanımızın ortalama pH seviyesi 7,4 olması gerekir. Bu değerin altı asidik, üstü ise bazik anlamına gelir. Bazik alkali demektir.

Reflü,mide asidi, sivilceler, artmış kanser riski ve yorgunluk, ağrılar, bağışıklık sistemi sorunları bunun gibi pek çok hastalığın oluşması asitli yiyecek ve içeceklerle beslenme şeklidir. Çünkü; asitli gıdalar sağlığımızı tehdit etmektedir.

Şimdi gelelim esas konumuza; Hangi yiyecekler asit, hangi yiyecekler alkali etkisi yapar?

asit-bazikEt, süt ürünleri, soya ve tahıllar vücutta asidik bir ortam yaratır. Margarinler, tatlandırıcılar, mayonez, ketçap , sucuk, pastırma, salam, sosis, yumurta sarısı, hamburger, kızartmalar, işlenmiş gıdalar, alkol, kahve, meşrubat, tuzlu çerezler, rafine şeker, GDO’lu ürünler aynı şey geçerlidir. Beyaz un ve beyaz şekerden de uzak durmak gerekir.

Bunun yanı sıra, avakado, karaturp, brokoli, pazı,ıspanak, patates, lor peyniri veya çökelek, rezene, nane, zencefil, zerdeçal, su yosunları, kavrulmamış ve tuzlanmamış kuruyemiş, tahin, limonlu su alkali etkisi yapar. (Bütün sebzeler alkalidir, çiğ tüketildiğinde daha fazla alkalidir.)

Burada şunu belirtmek isteriz. Nasıl beslendiğimizi idrarımızın rengi ve terimizin kokusu ile de anlayabiliriz.

(Visited 77 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 17 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.