Helikobakter Pylori Bakterisinden veya Enfeksiyonundan Nasıl Korunabilirsiniz?

Helikobakter Pylori enfeksiyonu, dünyanın en yaygın enfeksiyon hastalıklarından biridir.

Helikobakter Pylori enfeksiyonunun özelliği, mideyi döşeyen asitten zengin mukoza tabakası içinde yaşamasını sağlayan koruyucu ve güçlü bir hücre zarına sahip olmasıdır. Mikrobun insandan insana geçişi mümkündür. Eksik hijyen koşulları, ortak çatal, kaşık, tabak kullanımı gibi nedenler bulaşmayı kolaylaştırmaktadır.

Bu bakteri, asit salgısını arttırmakta, ayrıca midenin iç yüzeyini döşeyen mukoza tabakasına zarar veren
toksinler salgılamaktadır. Bu nedenle; Helikobakter Pylori mikrobu taşıyanların neredeyse tamamına yakınında kronik bir gastrit hali bulunmaktadır. Bu bakteriyi taşıyanların beşte birinde mide ve onikiparmak bağırsağı ülserleri ortaya çıkmaktadır. Ayrıca; bu bakteri, mide kanseri riskini de artırmaktadır.

iyi-yikamaHelikobakter Pylori bakterisi veya enfeksiyonunun tedavisi kuvvetli antibiyotiklerle olur. Ancak; antibiyotik tedavisi sonrasında bu bakteriden kurtulsanız bile, yeniden yakalanma riski, daima ve büyük olasılıklarla mevcuttur.

Bu nedenle, tuvaletten sonra ellerin mutlaka iyice yıkanması, dışarıda yenilen yemeklerde özellikle salata, yeşillik gibi iyice yıkanması gereken yiyeceklerin mümkün olduğunca az tüketilmesi, evde yıkanan sebze ve meyvelerin yeterince temiz yıkanması, başkalarının ağzından çıkan yiyeceklerin yenmemesi ya da ortak yemek kaplarından yemek yenmemesi, içme suyunun hijyeninin sağlanması, vb. gibi kendimizce önlemler alabiliriz.

Ayrıca; yakın çevrenizi bu konu hakkında bilgilendirin.

Yani; helikobakter pylori bakterisini veya enfeksiyonunu kapmamak için, gerekli önlemleri mutlaka alın ve aldırın.

Bakterinin sizdeki varlığından şüpheleniyorsanız da mutlaka uzmanına görünün. Yani; gastroentroloji uzmanına başvurabilirsiniz.

(Visited 119 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 4 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.