Helikobakter Pylori Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır?

Helikobakter pylori bakterisi insandan insana; tükürük, kusmuk veya dışkı ile direk temas sonucu bulaşır. Bulaşık yiyeceklerin iyi yıkanmadan yenmesi de bakterinin vücuda girişine sebep olur. Çok kalabalık bir evde yaşamak, yeterli ve temiz su bulunmaması, gelişmekte olan ülkelerde yeterli hijyen koşullarının sağlanamadığı yaşam biçimi, helikobakter pilori enfeksiyonunun gelişmesinde risk faktörleridir.

Helikobakter pylori enfeksiyonu, çok yaygın bir enfeksiyon türüdür. Bu enfeksiyon tedavi edilmesi gereken, tedavi edilmediği takdirde, gastrit, ülser ve kansere kadar giden önemli sağlık sorunlarına yol açan bir enfeksiyon çeşitidir.

Peki, Helikobakter pylori enfeksiyonu nasıl anlaşılır veya nasıl öğrenilir? Helikobakter pylori enfeksiyonu için hangi tetkikler yapılır?

Helikobakter Pylori Enfeksiyonunuda Yapılan Tetkikler:

Kan testleri : Aktif veya önceden geçirilmiş Helikobakter Pylori enfeksiyonları kan testleri ile anlaşılabilir.

uflemeNefes testi : Bu test için içinde işaretlenmiş karbon molekülleri bulunan bir madde yutmanız gerekir. Bu madde midede parçalanır ve eğer Helikobakter pylori enfeksiyonu varsa, karbon salınarak vücut tarafından emilir. Emilen karbon, akciğerler tarafından solunum havasıyla dışarı atılır. Özel bir hazneye üfleyeceğiniz havada bulunacak karbon molekülleri, Helikobakter pylori enfeksiyonu bulunduğunu gösterir.

Bu test yapılırken “proton pompası inhibitörleri” adı verilen ilaçlar ile bazı antibiyotiklerin kullanılmaması gerekir. Eğer bu ilaçları kullanıyorsanız, test öncesi 2 hafta süreyle kullanmamanız gerekir.

Dışkı testi : Dışkıda Helikobakter pyloriye ait antijenlerin arandığı bu testte de yukarıda bahsi geçen ilaçların alınmaması gerekmektedir.

Endoskopi : Ağızdan; boğaz, yemek borusu yoluyla mideye ulaşan ve “endoskop” adı verilen bir cihaz ile hem sindirim sisteminin bu bölümleri incelenir, hem de şüpheli bölgelerden örnek alınarak Helikobakter pylori açısından analizler yapılır.

Helikobakter pylori teşhisi için, sadece, endoskopi işleminin yapılması önerilmez. Çünkü diğer yöntemlerle Helikobakter pylori teşhisi daha kolaydır.

(Visited 94 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 4 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.