Helikobakter Pylori Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Helikobakter pilori mideye yerleşerek enfeksiyona sebep olan ve bu enfeksiyon sonucu midede gastrit ve ülser gibi durumlara yol açan bir bakteridir. Çok yaygın bir enfeksiyon hastalığıdır.

Yalnız, bazı kişilerde helikobakter pylori enfeksiyonu olsa da, bundan zarar görmedikleri için, enfeksiyonun farkına bile varamazlar. Ancak, gastrit ya da ülser belirtileri ile doktora başvurduklarında yapılacak testler ile bu bakterinin varlığı kanıtlanır.

Helikobakter pylori enfeksiyonunun en sık görülen belirtileri; karında ağrı ve yanma hissi, mide boş olduğunda artan karın ağrısı, Şişkinlik, geğirme, bulantı, kusma, yutma güçlüğü ve kilo kaybıdır.

Peki; Helikobakter Pylori enfeksiyonu nasıl tedavi edilir? Tedavi edildikten sonra bu enfeksiyon tekrarlar mı?

Şimdi bu sorularımızın cevabını aktaralım.

Her bakteride olduğu gibi, helikobakter pylori bakterisinin tedavisinde de antibiyotikler kullanılır.

Ancak;  helikobakter pylori  güç tedavi edilebildiğinden, tedavide, birden fazla antibiyotik ve mide asidini azaltan bir ilaç birlikte kullanılmaktadır. Mide asidinin azaltılması antibiyotiklerin etkisini arttırmaktadır.

antibiyotikYani; tedavide genelde üç ilaç kullanılır. Tedavi süresi 7-14 gün olmalıdır.

Yalnız; tedavide verilen ilaçların çoğu hastada ciddi yan etkilere neden olabilir. Bunları şöyle sıralayabiliriz. Ağızda tat değişikliği, mide ağrısı, baş ağrısı, ekşime, bulantı, kusma, ishal, ciltte kızarıklık, gibi.

Ancak; bu şikayetler ilaçları kullandıktan 48-72 saat sonra geçeceğinden ilaçların aksatılmaması gerekir. Çünkü böyle bir durum ikinci denemede bakterinin tedavi şansını azaltmaktadır.

Etkin bir tedavi uygulandığında bakteri %80-90 olasılıkla yok olur. Bakterinin tekrar midede görülme olasılığı ise çok düşüktür.

Ancak;  bu bakteriyi tedavi edebilme olasılığı günümüzde oldukça zor hale gelmiştir.  Bunun nedeni toplumumuzda antibiyotiklerin gelişigüzel kullanılması ve tedavide aynı antibiyotikleri ihtiva eden protokollerin tekrar tekrar kullanılmasıdır.

Eğer, bir antibiyotik kombinasyonu ile bakteri tedavi edilemedi ise tekrar tedavide aynı kombinasyon kullanılmamalıdır. Farklı bir tedavi sistemi uygulanması gerekir.

Başarısızlık durumunda, uygulanacak ikinci denemede, kullanılacak tedavi daha yoğun olacaktır.

(Visited 110 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 7 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.