Kategoriler

Helikobakter Pylori Enfeksiyonuna İyi Gelen Doğal Tedaviler

Helikobakter pylori,  gastrit, ülser ve diğer mide enfeksiyonlarının sebebi olarak bilinmektedir. Tedavisi, genellikle aynı anda iki çeşit antibiyotik ile mide astarının iyileşmesine yardımcı olmak için, bir asit baskılayıcı ilaçtır. Doktor tarafından reçete edilen bu ilaçların tedavi süreci 7 ila 14 gündür.

Ancak; helikobakter pylori bakterisi ile mücadelede sizlere yardımcı olmak için bazı doğal tedavi yöntemleri öneriyoruz. Bunları şu şekilde aktarabiliriz.

Helikobakter Pylori Bakterisi ile Savaşan Doğal Gıdalar veya Doğal Tedaviler

Arı reçinesi : Arı reçinesi, doğal bir antibiyotik ve bakterisit olarak bilinir. Bağışıklığı güçlendirir, enfeksiyonlarla savaşır ve gastrit gibi problemleri giderir. Bu gıda, yani arı reçinesi, arıların kovanlarını enfeksiyondan korumak için kullandığı bir maddedir. Helikobakter pylori enfeksiyonu içinde kullanılabilir.

Yalancı melisa yağı :  Gaz giderici ve sindirim bozukluklarına iyi gelen yalancı melisa yağı, helikobakter Pylori bakterisinden kurtulmaya da yardımcı olur.

Zencefil : Mide asidi, mide bulantısı, baş dönmesi, mide problemleri, ülser ve benzeri problemler için çok faydalı olan zencefil, helikobakter pylori bakterisini de ortadan kaldırmak için çok etkili bir köktür.

Zerdeçal : Zerdeçal, mide problemlerinden olan dispepsi tedavisinde kullanılır. Bu hastalık, şişkinlik, mide sorunları, mide bulantısı, gaz ve benzer sindirim sorunlarıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Ayrıca, özellikle gastrik suları uyarır. Bunlar, mide sıvılarını helikobakter pyloriden korur. Ancak, uzmanlar bunu fazla tüketmemenizi öneriyor.

helikobakter4Beyaz lahana : Bu sebze, helikobakter pylori bakterisine savaş açan bir sebzedir. Ancak, çiğ olarak tüketilmelidir. Aksi takdirde mide gazına neden olabilir. Az az yiyerek deneyebilirsiniz. Yemek için, yapraklarını ince ince dilimleyip salata yapabilirsiniz, üzerine biraz sirke veya limon ekleyip tatlandırabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise, sulandırıp suyunu sıkmak olabilir.

Brokoli : Bu sebze içeriğindeki sülforafan adlı yüksek oranda fitobesleyiciler sayesinde Helikobakter Pilori bakterisini yok edebilir. Sık sık brokoli tüketerek bakteriyi ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak, brokolinin çiğ olarak tüketimi fazla gaza yol açabilir. Bu rahatsız etkiyi ortadan kaldırmak için, pişirip kimyon ve zencefille yiyebilirsiniz. Bu sebze gastrik kansere karşı da önerilir.

Bu tedavilerin yanında helikobakter pylori bakterisi ile savaşmak için:

* Antibakteriyel özellikler taşıyan yiyeceklerin tüketimini arttırabilirsiniz. Bunlar sarımsak, soğan, ekinezya, zencefil, dağ kekiği, biberiye, nane, bal ve benzerleridir.

* Yardımcı olabilecek diğer gıdalar ise, laktofilus ve bifidus içeren probiyotiklerdir. Bunlar bakterinin kendisini yok etmeseler de, verdiği rahatsızlıkları, baş ağrılarını, sabah kusmalarını, mide bulantılarını ve dispepsiyayı iyileştirirler.

* Mide ülseri veya gastrit yaşamayan ama bakteriyi taşıyan insanlar limon veya ananas suyu, doğal elma sirkesi içebilir.

* Helikobakter pylori sıkıntısı yaşayan insanlar diyetlerinde, şeker, rafine un ve pirinç kullanmamalı. Bunun yerine daha fazla meyve, sebze ve su tüketilmeli.

* Son olarak, helikobakter pylori ile savaşmak için bir alkalin içeceği yapılabilir. Çiğ patates, kereviz ve havuçtan hazırlayacağınız bu içeceği her öğün öncesi tüketebilirsiniz.


YORUMLAR