Helikobakter Pylori Mikrobu Nasıl Bulaşır? Helikobakter Pylori Enfeksiyonu Nasıl Bulaşır?

Helikobakter pylori, mide mukozasında yaşayan spiral görünümlü bir bakteridir. Çok kolay bulaşabilen bu bakteri, ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Helikobakter pylori bulaşıcıdır. Bu mikrobun, nereden bulaştığı tam olarak bilinmemekle birlikte bulaşma yolu, genellikle yetersiz hijyen koşulları gösterilmektedir.

Helikobakter pylori muhtemelen kirli yiyecekler yolu ile yada dışkı maddesi ile kirlenmiş su yolu ile yayılır. Helikobakter pylori bakteriler, tükürük, kusma veya dışkı maddesi ile doğrudan temas yoluyla kişiden kişiye geçebilmektedir.

Yani, helikobakter pylori bakterisi, kişiden kişiye fekal-oral yolla (dışkı ürünlerinin ağıza alınmasıyla) veya oral-oral yolla (ağızdan ağıza) bulaştığı düşünülmektedir. Ayrıca; eksik hijyen koşulları, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmaması, ortak çatal kaşık tabak kullanımı, havlu veya diş fırçalarının ortak kullanımı, gibi faktörler bulaşmayı kolaylaştırıyor.

helikobakter-pylori1Yeterince düzgün ve sıhhi yapılmamış şehir suyu borularında yaşanabilecek sızıntılar ya da çatlaklardan suya kanalizasyon suyunun karışmasından olabileceği gibi tuvalet sonrası temiz yıkanmayan ellerle hazırlanan bir yiyeceğin yenmesi de bu bakterinin bulaşabilmesi için yeterli olabiliyor.

Bunun yanı sıra; bakterinin insandan insana bulaşabilmesi de mümkün.

Örneğin;  çocuğuna yedirmek için yemek parçasını ağzında yumuşatarak çocuğuna veren bir anne çocuğuna küçük yaşlarda bu bakteriyi bulaştırabilir. Ayrıca; öpüşme yoluyla bulaşabildiğine dair de bazı bulgular mevcut.

Helikobakter pylori enfeksiyonunun görülme sıklığı sosyoekonomik etkenlerle yakından bağlantılı olup, gelişmekte olan ülkelerde, gelişmiş ülkelere göre daha yaygın olarak görülür.

Ülkemizde her 10 kişiden 8 i, Avrupa da ise, 10 kişiden 4 ü bu bakteriyi taşımaktadır. Özellikle annede bu enfeksiyonun olması halinde bebek ve çocuklara geçme olasılığı fazlalaşıyor.

(Visited 250 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.