Helikobakter Pylori Teşhisi Nasıl Konur?

Helikobakter Pylori, ağız yoluyla alınarak midede yerleşen ve burada gastrit olarak adlandırdığımız kronik bir enfeksiyon ve yangı oluşturan, burgu şeklinde bir bakteridir. Mide mukozasını örten mukus tabakasının altında yerleşerek mide asidinden ve diğer etkenlerden korunarak yaşamını sürdürür.

Helikobakter Pylori, hem salgıladığı toksinlerle ve hem de vücudun bakteriye karşı oluşturduğu savunmanın  sonrasında ortaya çıkan bazı maddelerle mukus tabakasını zayıflatarak mide mukozasını asit ve diğer saldırgan faktörlere karşı duyarlı hale getirir.

Peki; Helikobakter Pylori Tanısı Nasıl Konur? Helikobakter Pylori Nasıl Teşhis Edilir?

Helikobakter Pylori tanısı farklı tıbbi testler ile teşhis edilebilir. Bunlar;

Bakterinin antikorlarının varlığını kanıtlamak için, kan testi, dışkıda helikobakter pylori antijen testi, üre-nefes testi, mideden alınan doku parçası ile hızlı üreaz testi, mikrobiyal kültür kullanılan yöntemlerdir.

helikobakter-pylori3Kesin teshis için en güvenilir metot, endoskopi ile yapılan inceleme ve bu sırada alınan biyopside bakterinin araştırılmasıdır.

Endoskopide, ağız yoluyla yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağına ulaştırılan endoskop ile tüm bölgeler ayrıntılı olarak incelenebilmektedir. Ayrıca; cihazın ucundaki özel aletlerle kuşkulu noktalardan küçük biyopsi örnekleri alınabilmekte ve bu örnekler ile bakterinin mevcudiyeti kesin olarak saptanabilmektedir.

Üre-nefes testinin yapılabilmesi için son bir aydır mide asidini azaltmaya yönelik ya da antibiyotik türü ilaçların kullanılmamış olması gerekir.

(Visited 112 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 4 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.