Hemoroid Nasıl Oluşur ve Nasıl Gelişir? Hemoroid Hastalığının Evreleri ve Tedavi Şekilleri

Hemoroid. anüste, yani makatta kanama ve meme oluşumu ile kendini belli eden bir hastalıktır.

Hemoroid, başlangıç aşamasında sadece kanama ile belirti verir. Kanamalar sık sık olabileceği gibi üç beş ayda bir de olabilir. Hemoroitin ileri dönemlerinde anüsten dışarı çıkan, kırmızı renkli, yumuşak doku sarkıntılarına halk arasında meme adı verilir. Memeler sadece kanamalı olan ilk dönemlerden sonra oluşur. Memeli basurlar hem kanama hem de memelerin sık sık iltihaplanıp şişmeleri ile hastayı rahatsız ederler. Şişen ve kanayan memeler hastayı bedensel olarak rahatsız ettikleri gibi, iş gücü kayıplarına da yol açarlar.

Hemoroid dönemler halinde gelişir. Gelişme dört devrede tamamlanır.

Dahili Hemoroid ve Harici Hemoroid Evreleri :

1. Devre : Sadece kanama vardır meme yoktur kanamalar tek tük olabileceği gibi üsteleyerek sık sık ta olabilir.

 

2. Devre : Kanamalara ilave olarak memeler oluşmuştur hasta dışkılarken memeler dışarı çıkar dışkılamadan sonra ayağa kalkınca memeler kendiliğinden anüsten içeri çekilirler.

3. Devre: Tuvalette dışkılama esnasında dışarı çıkan memeler tuvalet sonrası kendiliğinden anüs içine dönmezler hastanın elle yerleştirmesi, içeri itmesi gerekir. İçeri itilen memeler tuvalet sonrası dışarı çıkmazlar bir sonraki tuvalete kadar içerde kalırlar.

4. Devre: Memeler her zaman dışarıdadır. El yardımı ile içeri itilen memeler kısa sürede dışarı tekrar çıkarlar. Hastanın huzur ve rahatı büsbütün kaçmıştır, günlük çalışmalarını ve mesleğini icra etmesi büyük ölçüde aksar.

Hemoroidin Evrelerine Göre Tedavi Şekilleri :

1. Devre hemoroidde, ilaç tedavileri, barsak alışkanlıklarının düzenlenmesi, acılı yiyeceklerden sakınmak, kabızlığın giderilmesi genellikle yeterlidir.

2. Devre hemoroidde de; ilaç tedavileri, infrared koagülasyon (ışın tedavisi), lastikle bağlama tedavileri uygulanır. Lastik band ile bağlama yöntemi henüz ameliyat aşamasına gelmemiş iç hemoroidler için çok uygun bir yöntemdir. Kısa süreli (5-10 dk) ve ağrısız bir işlemdir. İşlem sonrası normal hayata hemen dönülür.

3. Devre hemoroidde, lastikle bağlama ve ameliyat tedavileri;

4. Devre hemoroidde ise, sadece ameliyat tedavileri uygulanır. Ameliyatta hastalığı oluşturan memeler alındığı için hastalık hemen ortadan kaldırılmış olur. Bu tedaviler arasında uzun vadede en etkilisi ve tekrarlama ihtimali en düşük yöntem, halen ameliyattır.

“Hemoroid” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

“Hastalıklar” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 236 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 5 oy)
Latest Comments
 1. Muse

  Selamlar

  Menim hal hazirda hemoroidim var ve yukarida okudugum bilgilerden benimkinin Ikinci dereceli hemoroid olmasini anladim. Sualim budur:

  1) Hemoroidim 2 dereceden 3cu dereceye gecme ihtimali varmi? Doktora gitmemishim.

  2)Anne olmagi duhsunuyorum. Bu hemoroid hamilelik zamani agri ve rahatsizlik yapa bilirmi?

  Cok teshekkur ederim,

  Saygilarimla,

  Muse

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.