Kategoriler

İştahı Kapatmanın Yolları

Diyet yapmanın en zor yanı, iştahı bastırmaktır. Bu işin sırrı da, sık beslenip, az yemek yemek.

İştahınıza engel olamıyorsanız, gün içinde sık ve az öğünler yiyerek, iştahınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Bunun için de, sağlıklı karbonhidratlara yönelmek, bol bol su içmek, yiyecekleri iyice çiğnemek ve güç gerektiren egzersizleri yapmanız gerekir.

Vücutta, enerji azalır azalmaz beyin, açlık hissetmeye yol açan kimyasal maddeler salgılar. Ancak, beyinin kontrol mekanizması, açlık duygularını bastırabilir.

Ayrıca, yemeklerin tadı, kokusu ve görüntüsü de açlık duygusuna sebep olabilir. Bunun sebebi kesinlikle açlık değil, kontrolden çıkan yeme isteğıdir.

İştahınızı Kapatmanın veya Bastırmanın En Etkili Çözümleri :

* Sık ama az yiyin.

* Sağlıklı karbonhidratlara yönelin. Çünkü bu besin türü,sindirim sisteminde daha uzun süre kalır ve şeker seviyenizi yavaşça yükselterek daha uzun süreli tokluk hissi sağlar.

* Tat alma duygunuzu değişik tatlarla tatmin edin. Değişik tatlar, daha az miktarlarla yetinmeyi sağlar. Sürekli aynı yemeği yemek, tat alma mekanizmanızın iptal olmasına ve sanki hiç yemek yememiş gibi hissetmenize neden olur.

* Yeme isteği arttığında su için. Su içmek, kişinin kendisini tok hissetmesi açısından önemli. Vücut susuz kaldığında çoğu zaman açlık hissine benzeyen sinyaller gönderir.

* Öğün saatlerinde spor yapın. İştahı bastırmanın bir yolu da egzersiz. Egzersiz zorlaştıkça vücut ısısı artar ve daha fazla kalori yakılır. Aynı zamanda, birkaç saat boyunca iştahın bastırılmasını sağlar.

“Açlığı Bastırmanın Yolları” bu konumuz için tıklayınız.

“İştahı Kesmek için Ne Yapmalı” bu konumuz için tıklayınız.


YORUMLAR