İştahınızı Kesecek Öneriler

Kilo vermek için diyet yapmak istiyorsunuz, ama, diyeti uygulayamıyorsunuz. Neden? Çünkü; iştahınıza hakim olamıyorsunuz. Sakın karamsarlığa kapılmayın. Zor gibi gözükse de hiçbir şey çözümsüz değildir.

Bu makalemizde iştahınızı nasıl kesebilirsiniz. Diyetinizde nasıl başarılı olabilirsiniz. İstediğiniz kiloya nasıl ulaşabilirsiniz. Bu konularda size yardımcı olmak isitiyoruz.

Yeme isteği, beyinde başlar, beyinde biter. Beyin, vücutta enerjinin azaldığını fark eder etmez açlık hissetmemize yol açan kimyasal maddeler salgılıyor. Bunun sonucu doğal olarak biz de yeme gereği hissediyoruz.

Ancak, beynimizin bu kimyasal maddeleri salgılayan kısmı, aynı zamanda duyguları da kontrol ediyor. İşte, sıkıldığımız veya kendimizi kötü hissettiğimizde hemen buzdolabına koşmamızın başlıca sebebi bu.

Ayrıca, yemeklerin tadı, kokusu veya görüntüsü de açlık duygusuna neden olabiliyor. Örneğin, yemek sonrasında, bir tatlı, görüntüsü ile cezb etti, bunun nedeni, kesinlikle aç olmanız değil, kontrolden çıkan yeme isteğinizdir. Eğer bunu aklınızdan çıkarmazsanız, tokken yediğiniz yemek miktarını en aza indirmiş olursunuz.

Atıştırma krizlerinden kurtulun. Gün içinde sık ve az öğünler yemek, iştahınızın kontrolden çıkmasını önlemenin en kolay yolu. Belki yine arada bir şeyler atıştırmak isteyebilirsiniz, ama bu sefer istah-kesmekyiyeceğiniz miktarlar az olacaktır. Böyle bir durumda atıştırmak için sağlıklı karbonhidratlara yönelin. Karbonhidratlar, sindirim sisteminde daha uzun süre kalıyor ve şeker seviyesini yavaşça yükselterek daha uzun süreli bir tokluk hissi sağlıyor.

Tat alma duyunuzu uyarın. Tat alma duyusunu değişik tatlarla tatmin etmek, daha az miktarlarla yetinmeyi sağlar. Sürekli aynı yemeği yemek de, özellikle, tadı hoşunuza gitmiyorsa, bir süre sonra tat alma mekanizması iptal olur ve kendinizi sanki hiç yemek yememiş gibi hissedebilirsiniz. Bu durumu engellemek için, öğünlerinizi taze otlarla ve baharatlarla tatlandırabilirsiniz.

Bol bol su için. Su içmek, kendinizi tok hissetmeniz açısından önemli. Vücut susuz kaldığında, beyin, açlık hissine benzeyen sinyaller gönderir. Bol su içmek, yemeğe yönelmenizi engelleyecektir.

Yiyecekleri iyice çiğneyin. Yiyecekleri uzun süre çiğnedikten sonra yutmak, beynin vücuda giren besinleri kaydetmesine zaman tanımak anlamına geliyor. Üstelik bu şekilde tat alma duyusu da tatmin oluyor. Böylece doyduğunuzu anlamanızla, yemeye son vermeniz arasındaki zaman kısalıyor.

Güç gerektiren egzersizler yapın. Egzersizler zorlaştıkça vücut ısınız artar ve daha fazla kalori yakarsınız. Bu durum da, egzersizi takip eden birkaç saat boyunca iştahınızın bastırılmasına neden olur.

Böyle bir durumda, normal öğün saatinden birkaç saat önce egzersiz yapmak en mantıklısı. Çünkü, öğün saati geldiğinde, spor yapmak, iştahınızı biraz daha kapatacaktır.

Fakat, asla öğün atlamayın, hem vücudunuz zayıf düşer, hem de bir süre sonra aşırı yeme isteği oluşur.

(Visited 75 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.