İyi Bir Uyku için Yapmanız Gerekenler

Hayat tarzınızda ve günlük alışkanlıklarınızda yapacağınız bazı değişiklikler ile ilaç kullanmadan uykusuzluk sorununa son verebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

Vücudunuzun doğal ritmini bozmayın. Her gün aynı saatte yatıp, aynı saatte uyanmanız sağlıklı bir uyku için önemlidir. Hafta sonları da olsa aynı saatlerde yatmaya özen gösterin.

Öğleden sonra kestirmeler kendinizi iyi hissetmeniz için gerekli olabilir, ancak bu sürenin uzaması gece uykunuzu etkileyebilir. Bu yüzden bu sürenin 15-20 dakikayı geçmemesi tavsiye edilir.

Işığa maruz kalmayın. Melatonin ışığa maruz kalma sonucu doğal olarak salgılanan bir hormondur ve uyku, uyanıklık döngüsünü düzenler. Karanlıkta beyin daha fazla melatonin salgılar ve bu bizi uykuya sevk eder. Işıkta ise daha az melatonin salgılanır ve bu durum uyanık kalmamıza neden olur.

Bununla birlikte modern yaşamda bir çok faktör artık melaotnin salgılanmasını etkileyebilmektedir.

Örneğin; ofis ortamında doğal güneş ışığından uzak geçirilen saatler kendimizi uykulu hissetmemize neden olurken, geceleri televizyon, bilgisayar, cep telefonundan salınan ışıklar uyanık kalmamıza neden oluyor.

Düzenli egzersiz yapın. Araştırmalar, düzenli egzersiz yapmanın, iyi bir uyku için ve uykuya daha kolay dalmak için faydalı olduğu yönündedir.

Ancak; iyi bir uyku için, egzersiz zamanını doğru seçin.

uyku2Yeme içmenize dikkat edin. Gün boyunca yediğiniz ve içtiğiniz gıdalar uyku üzerinde çok önemlidir. İyi bir uyku için, beslenmeniz ile ilgili yapmanız gerekenler,

* Kahveyi azaltın,

* Akşam saatlerinde çok miktarda sıvı almayın,

* Gece geç saatlerde ağır yemeklerden uzak durun,

* Yatmadan önce alkol almayın,

* Yatmadan önce tatlı yemeyin,

* Yatmadan önce sıcak süt için,

* Bitkisel çay içmeniz de uykunuz açısından faydalı olabilir.

Kafanızı boşaltın. Stres, üzüntü, kızgınlık ve huzursuzluk gibi duygu durumları uyumanızı zorlaştıracaktır. Kendinizi bu duygulardan kurtaramıyor ve işler sizin kontrolünüz dışında gelişiyorsa, düşüncelerinizi yönetmenin bir yolunu bulun. Örneğin; üzüntülerinizin gerçekçi olup olmadığını sorgulayın, çözüm yollarını veya pozitif düşünmek gibi. Bazen koyun saymak bile işe yarayan bir yöntemdir.

Ayrıca; uyumadan önce yapacağınız bazı rahatlama teknikleri bile işe yarayacaktır.

* Derin nefes alın,

* Ayak uçlarınızdan başlamak üzere tüm kaslarınızı gevşetin,

* Gözlerinizi kapatıp rahatlatıcı ortamları (deniz manzarası, yeşil bir orman gibi) düşünün,

* Kitap okuyun,

* Ilık bir duş alın,

* Hafif bir müzik dinleyin.

Her şeye rağmen okul, iş, para gibi konular ağır gelip sizi uykusuz bırakıyorsa psikolojik destek alabilirsiniz.

Uyku ortamını iyileştirin. Uyuduğunuz ortam uykunuzu etkileyen önemli bir faktördür. Odanın sessiz olması, ısısının çok fazla olması, yatağınızın rahat olması uykunuzu etkiler.

Bunun dışında yattığınız zaman, ilk düşünceniz rahatlama, ilk amacınız uykuya dalmak olmalı.

(Visited 53 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 5 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.