Kabızlık Daha Çok Kimlerde Görülür?

Modern yaşamla bağlantılı olarak beslenme şeklinin değişmesi, az lif ihtiva eden besinlerin daha fazla tüketilmesi iş stresinin artması, hareketlilik miktarının azalması günümüzde hemen hemen herkesi kabızlık yönünden risk grubuna sokmaktadır.

Ayrıca; kişilik özelliklerimiz ve mesleğimiz bizi kabızlık sorununa daha fazla yaklaştırabilir.

Kabızlık, genellikle, sinirli, titiz ve hırslı kişilerde görülmektedir.

Sürekli seyahat ederek, oturarak veya ayakta meslek icra eden kişilerde, herhangi bir nedenle sürekli olarak büyük abdest ihtiyacının giderilmesini erteleyen kişilerde bu soruna daha sık rastlanmaktadır.

Gebelikte yaşanan hormonsal değişimlerin bir kısmı, ince-kalın bağırsak, mide gibi sindirim sistemiyle ilgili organların hareket kapasitesini azaltabilir. Kabızlık da bu hareketsizlik sonucu meydana gelir.

Gebeliğin ilerleyen aylarında, bebeğin karın içinde büyüyüp yer kaplamasıyla, kalın bağırsağa baskı yapılır. İşte bu baskı dışkılamayı zorlaştıran bir durumdur.

Şimdi konumuzu özetlemek gerekirse;

Daha Çok Kabız Olabilecek Kişiler :

65 Yaş Üstü Kişiler: Bu yaş grubu kişilerde bağırsaklar yetersiz çalışır veya görevini tam anlamı ile yapamaz. Bu durum kabızlığa yol açar. Yaşlılık da kalın bağırsak kaslarının zayıflaması kabızlığa davetiye çıkarır.

hamileHormonal Değişiklikler: Gebelerdeki hormonal değişiklikler kabızlıKabızlık kimlerde ğa neden olabilir. Gebelikte kabızlıkla birlikte bağırsaklardaki basınç artacağından rektumdaki damarların şişmesine (hemoroid) neden olabilir.

Yeni Annelik: Yeni anne adayları da sindirim yavaşlığından dolayı kabızlığa neden olabilir.

Sık Seyahat: Sık seyahat etmek düzenli yemek yeme, düzenli uyku ve bağırsağın normal rutin hareketlerini etkiler. Ancak bu tür kabızlık kısa sürede düzelebilir.

Hareketsiz Yaşam: Uzun süren hareketsizlik bağırsak tembelliğine yol açtığından kabızlığa davetiye çıkarmaktadır.

Su Bakımından Düşük Diyet: Uygunsuz miktarda susuz gıda alımı da kabızlığı destekler. Buna ilaveten lifli gıdalar besleme listenizde yer almalıdır.

Bazı Hastalıklar: Belirli ilaç türleri de kabızlığa neden olabilir.

* Yoğun stres altında olan, psikiyatrik ilaçlar kullanan, yeterli miktarda lif almamak, az su almak, zeytinyağı kullanmamak ve yanlış beslenme sonucu kabızlık olabilir.

* Ameliyat olan kişiler ameliyat sonrasındaki yetersiz fiziksel aktivite, kullanılan ilaçların etkileri ve portatif yatak lazımlığı kullanmaları da kabızlık etkenleri arasında sayılabilir.

* Bel ve kuyruk sokumundaki dışkılamayı uyaran bölgelerde yaşanan sorunlarda kabızlık meydana gelebilir.

* İleri yaştaki kadınlarda rahim ve idrar torbası sarkması, rektum denilen hazneye baskı yaparak kabızlığa yol açabilir.

 

 

(Visited 31 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 8 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.