Kabızlık Neden Olur?

Kabızlık, barsak hareketlerinin ve düzeninin bozularak, zayıflamasına ya da yetersiz hale gelmesine bağlı olarak, büyük abdestin dışkının sertleşerek, dışkılama işleminin zor ve sıkıntılı hale gelmesidir.

Dışkılama sayısı kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte, en az haftada 3 kez büyük abdest yapmak normal kabul edilebilir. Kabızlık durumunda, dışkı, taş gibidir. Rektum bölgesinden geçerken ve anüs dışına çıkarken makat bölgesine zarar verebilir. Makat çatlakları, kanama ve hemoroid meydana gelebilir. Karın bölgesinde gazlanma ve ağrılar görülür. Dışkılama düzeni daha seyrek bir hal almıştır. Sürekli bir ıkınma hissi vardır ve dışkılama sonrasında tam bir rahatlama hissi olmaz.

Kabızlığın pek çok nedeni vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz.

Kabızlığın Nedenleri :

* Bağırsakla ilgili tıkanıklık gibi rahatsızlıklar,

* Beslenme şekli; yeteri kadar lifli besinler tüketmemek, barsak hareketlerini zayıflatarak kabızlığa neden olur. Kabızlık ve dengesiz beslenme.

* Süt, peynir gibi dışkının sertleşmesine neden olan gıdaların aşırı tüketilmesi, Fast-food tarzı, liften yoksun fakat yüksek kalori arz eden yiyecekler tüketmek.

* Sık seyahat etmek; mevcut olan beslenme ve diyet şeklini sekteye uğratacağından kabızlığa neden olan faktörler arasındadır.

* Hareketsiz bir yaşam sürmek; spor ve egzersiz yapmak,vücut fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışması açısından önemlidir.Spora gereken vakti ayırmamak ve sürekli hareketsiz kalmak, kabızlık nedenidir.

* İshal ve kusma gibi vakalardan dolayı aşırı sıvı kaybı.

kabizlik-durumu* Dışkılama hissi geldiğinde, derhal tuvalete gitmek yerine bunu sık sık ertelemek.

* Bazı ilaçlar; yani idrar söktürücü ilaçlar, dışkı yumuşatmak için kullanılan ilaçlar, sara, bulantı, ağrı kesici içeriğindeki ilaçlar, demir bulunan ilaçlar, anestezi, depresyon, morfin ve bazı kanser ilaçları vb.. kabızlığa neden olabilir.

* Metabolizmaya bağlı faktörler; hamilelik, yaşın artması, potasyum azlığı ve demir ile kalsiyum alımının fazlalığı, şeker hastalığı, tiroid bezinin az çalışması, vücuttaki ürenin yüksek olması.

* Nedeni bilinmeyen kabızlıklar.

* Aşırı stres ve depresyon.

* Bazı doğum kontrol hapları.

* Dışkı yumuşatıcı yani laksatif diye tabir edilen ilaçlar; kendi içinde iki gruba ayırmak mümkündür.Birincisi uyarıcı, ikincisi ise mekanik laksatiflerdir. Uyarıcı olanlar,kısa süreli kullanımlarda dışkının yumuşaması ve kabızlığa iyi gelmesi açısından yararlıdır. Fakat uzun süreli kullanımlarda, içeriğinde bulunan maddelere, bağırsağın bağımlı hale gelip, fonksiyon olarak tembelleşmesi söz konusu olduğundan, uzun süreli kullanımlar kabızlığa neden olabilmektedir.

Kabızlık, normal şartlarda herkesin başına gelebilen bir rahatsızlıktır. Yapılabilecek bazı basit uygulamalarla ve önlemlerle, doktora gitmeden bu problemi ortadan kaldırmak mümkündür. Fakat kronikleşen kabızlık durumlarında  mutlaka, bir sağlık kuruluşunun dahiliye kliniğine  başvurmak gerekebilir.

(Visited 25 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 8 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.