Kadınlarda Saç Neden Dökülür?

Saç dökülmesi, her insanda büyük bir eksiklik hissi uyandırmaktadır. Fakat kadınlarda bu durum, kadınsı görünüşlerine büyük hasar verdiği için, özgüven eksikliğine sebep olmaktadır.

Kadında saç dökülmesi 30’lu yaşlarda başlar. Başın her tarafında saç azalması şeklinde görülür. 40’lı yaşlarda ise bu kayıp daha da belirginleşir.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri:

Hormonsal saç dökülmesi: Hormon testleri sonucu, kandaki erkeklik hormonunun artmasından kaynaklanır. Genellikle alın üstü bölgede ve tepede dökülme görülür.

Yaştan kaynaklanan saç dökülmesi: İleri yaşlarda hücre bölünmesi azaldığı için saç dökülmeleri gözlenir.

Menopozdan kaynaklanan saç dökülmesi: Bu dönemde  östrojen hormonu azalmaya başlar bu da saç dökülmesini tetikler.

Stres nedeniyle saç dökülmesi: Bu sebeple dökülen saçlar 1 yıla yakın zamanda geri çıkarlar. Bu dönemde yapılacak en iyi şey sakin olmak ve saçları beslemektir.

Hamilelik dönemi ve sonrası saç dökülmesi: Hamileliğin sona ermesi ile yüksek oranda salgılanan östrojen azalır ve bu da hızla saç dökülmesine sebep olur. 1-2 ay içinde saçlar eksi sağlığına kavuşur.

Tiroid bezi bozukluğundan kaynaklı dökülmeler: Tiroit hormonunun çok ya da az çalışması saçlar üzerinde olumsuz etkiler yapabilir. Bu durumda kişinin mutlaka tedavi olması gereklidir.

Ağır enfeksiyon ve yüksek ateşten kaynaklanan dökülmeler: Bu durumlarda vücut kendini tamir etmek için tüm enerjisini sorunlu bölgeye yöneltir ve saçları dinlenme devresine sokar.

Eksik protein içerikli beslenmeye bağlı dökülmeler: Proteinden yoksun beslenen kişilerde vücut proteini depolayabilmek için saç uzamasını beslenmesini durdurur ve buda saç dökülmelerine sebep olur.

Demir eksikliği: Kadınlarda adet kanamaları nedeniyle erkeklerden daha fazla demir eksikliği gözlenir. Demir eksikliğinde saç dökülmesi gözlenir ve ilaç tedavisi gerekir.

Kanser tedavisi ilaçları : İlaçların bir kısmı saç hücrelerinin çoğalmasını durdurduğu için kişi saçlarının %90’nını kaybedebilir. Ama tedavi sonunda saçlar geri gelecektir.

Doğum kontrol hapları: Genetik olarak saç dökülmesine yatkın kişilerde haplar nedeni ile saç dökülmesi gözlenmektedir.

Mantar hastalıkları : Saç derisinde kabuklanmalarla başlayıp kepeklenme ve kırılmaya sebep olur.

Diyet : Çok fazla diyet ve kısa sürede zarfında çok kilo vermek de saç dökülmesine etkendir.

Kimyasal Saç Ürünleri : Perma, boya, röfle, balyaj v.s. gibi.

Saç Stili : At kuyruğu, topuz, tokalarla saçın gerdirilmesi.

Saç Tarama Şekli : Saçı sert bir şekilde taramak, fırçalamak.

Genetik faktörler  ve Mevsim Değişikliği de, Saç Dökülme sebebidir.

“Saç Bakımı”  ile ilgili diğer yazılarımız için  tıklayınız.

(Visited 35 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 8 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.