Karaciğer için Faydalı Besinler

Karaciğer, vücutta hem sindirim sistemine yardımcı olmak, hem de vücudun kimyasal dengesini sağlamak açısından önemli görevleri olan bir organımızdır. Sağlıklı bir yaşam için bu organımızın sağlığı çok önemlidir. Bu yüzden yediğimiz, içtiğimiz ile birlikte yaşam şeklimiz çok önemlidir.

Özellikle; sağlıksız beslenme ve stresli bir hayat karaciğeri oldukça olumsuz etkileyen durumlardır. Örneğin; sürekli ağır yiyecekler yemek, aşırı derecede alkol almak, çok yağlı yiyecekler ile beslenmek, bazı ilaçları gereğinden fazla kullanmak ve çok stresli bir ortamda yaşamak karaciğeri olumsuz etkileyen ve yükünü çok fazla arttıran durumlardır.

Sağlıklı bir yaşam için, vücudumuzda oldukça önemli görevleri olan bu organımıza çok iyi bakmamız gerekir. Karaciğerimizin sağlığı için de doğru besinlerle beslenmemiz gerekir.

Şimdi; karaciğerin fonksiyonlarını düzenli bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olacak ve karaciğeri yormayacak besinleri sizlere aktarıyoruz

İşte; karaciğerimiz için faydalı besinler veya karaciğer dostu besinler;

Sağlıklı yağlar : Yüksek miktarda doymuş yağ içeren besinler, kızartma ve kavurma gibi pişirme yöntemleri yangıya sebep olarak karaciğerimizin işini zorlaştırabilir. Bunların yerine ızgara ya da fırında pişirme yöntemlerini tercih edebiliriz. Yüksek doymuş yağ içeren besinler yerine; badem, fındık, ceviz, hindistan cevizi veya avokado yağı gibi farklı kaynakları tüketebiliriz. Ancak miktara dikkat etmek de çok önemli.

Yulaf ezmesi : Lif içeren besinler karaciğerimizin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur. Yulaf ezmesi, kahvaltılarda güne güzel başlamamıza yardımcıdır ve aynı zamanda karaciğerimizi de korur. Yüksek lif içeriği kilo kaybını kolaylaştırır.

Araştırmalar, karaciğer yağlanmasından uzak durmanın en iyi yolunun karın bölgesi yağlardan kurtulmak ve kilo almamak olduğunu gösteriyor.

karaciger dostuBrokoli : Karaciğerimizi korumanın bir diğer yolu da diyetimize taze sebze ve meyveler eklemek. Sebzeler, antioksidan içerikleri sayesinde birçok hastalığa karşı koruyucu etki gösterir. Bazı araştırmalar, brokolinin alkolik olmayan karaciğer yağlanmasına karşı koruyucu olabileceğini söylüyor.

Kahve : Araştırmalar, günde 2-3 fincan kahve tüketiminin karaciğeri alkol ve sağlıksız beslenmenin yarattığı hasardan koruyabileceğini söylüyor. Ayrıca karaciğer kanseri riskini azalttığını gösteren çalışmalar da var.

Yeşil Çay : Yeşil çay, ‘kateşin’ adı verilen antioksidan bakımından zengindir. Araştırmalar,  kateşinlerin karaciğer de dahil bazı kanser türlerine karşı vücudu koruyabileceğini gösteriyor. Unutmayın, sıcak yeşil çay, soğuk olana oranla daha fazla kateşin içeriyor.

Ispanak : Yeşil yapraklı sebzelerde, karaciğerimizin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olabilecek ‘glutatyon’ adı verilen güçlü bir antioksidan bulunur.  İçeriğindeki kalsiyum, kemiklerin güçlenmesine, C vitaminleri de özelikle kolon olmak üzere birçok kanser türüne karşı korunmaya yardımcı olur.

Hazırlaması ve pişirmesi oldukça kolay olan ıspanağı, dilerseniz yemek yapabilir ya da çiğ halde salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Yaban mersini : Yaban mersini, ‘polifenol’ adı verilen bir madde içerir. Karaciğer yağlanmasına karşı koruyucu olan bu madde temelde, obezite ve yüksek kolesterolü önlemede de etkilidir.

Yaban mersinin yanı sıra; bitter çikolata, kırmızı erik ve zeytin gibi besinler de polifenollerden zengindir.

Enginar : Yüksek miktarda potasyum, kalsiyum ve manganeze ek olarak A, B1 ve C vitaminleri içerir. Enginarın en büyük özelliği, karaciğeri temizlemesinin yanı sıra safranın kolay akışını sağlamasıdır. İçeriğindeki birçok vitamin ve minerallere ek olarak enginarda bulunan ‘ciarin’ adlı madde, karaciğer, safra kesesi, böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardım eder.

Sarımsak : Sarımsak, ‘allisin’ ve ‘selenyum’ adında iki karaciğer dostu bileşenden zengindir. Selenyum, doğal detoksa yardımcı olan antioksidan bir mineraldir ve allisin de bağışıklık sistemini destekleyerek karaciğer üzerindeki yükü hafifletmede etkili olur. Sarımsağı yemeklerinize ekleyebilir ya da baskın tadını azaltmak için çorbalarımızın içine ilave edebilirsiniz.

Su : Karaciğerimiz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, sağlıklı kilo vermektir. Yüksek kalori ve şeker içeren içecekler yerine gün içinde yeterli miktarda su tüketmek, sizi her gün fazladan yüzlerce kaloriden kurtaracak ayrıca metabolizmanızın daha iyi çalışmasına da yardımcı olacaktır.

(Visited 22 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 12 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.