Karaciğer Rahatsızlığının Belirtileri

Karaciğer, vücudun hayati önem taşıyan organlarından biridir. Önemli pek çok görevi vardır. En önemli görevleri, kandan zararlı toksinleri temizlemek, vücudun enerji ihtiyacını karşılamak ve sindirim için safra üretmektir.

Karaciğer, vücudumuzdaki hayati rolü nedeni ile sağlığına çok dikkat etmemiz gereken bir organdır. Karaciğer sağlığı için, diyet, egzersiz ve yeterli uyku çok önemli diyebiliriz.

Bu arada; Karaciğer Diyeti için, bazı tüyolar vermek isteriz. Alkol  ve sigara kullanmayın, hayvansal gıdaları az tüketin, tuzu azaltın, karaciğeri temizleyen gıdalar tüketin,(sarımsak, zerdeçal, ceviz, greyfurt, elma, brokoli, limon, avokado gibi) bol C vitamini alın, günde 2 bardak yeşil çay tüketin, diyebiliriz.

Karaciğeriniz iyi çalışmadığında veya karaciğerin sağlığı bozulduğunda, çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. En yaygını, siroz, kistik, karaciğer yağlanması, safra taşı ve hepatit hastalıklarıdır.

Bu hastalıklar için, erken belirtilere dikkat etmek gerekir. Şimdi, bu makalemizde karaciğer rahatsızlıklarının ortak belirtileri veya şikayetlerine değinmek istiyoruz.

Karaciğer Rahatsızlıklarının Belirtileri :

Bulantı ve Kusma : Mide bulantısı ve kusma, baş dönmesi, migren, gıda zehirlenmesi, erken gebelik, anksiyete ve depresyon gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Ancak, bunun nedeni, böbrek veya karaciğerde oluşan bir sorun da olabilir. Karaciğer hasarından muzdarip olan insanlar genellikle kalıcı bir bulantıya sahiptir. Bu karaciğerin işlev yapamayışından kaynaklanır. Metabolizma ve sindirim değişiklikleri de mide bulantısına ve kusmaya neden olur. Doktora görünmek gerekir.

Sürekli Yorgunluk ve Halsizlik : Gün içerisinde gerekli enerjiyi veren karaciğerdir. Enerji azalması ve yorgunluk da karaciğerde oluşan bir problemin işareti olabilir. Ayrıca, yorgunluk ve halsizlik nedeniyle zarar gören karaciğer, kandaki toksinleri temizleyemez duruma gelebilir. Doktora görünmek gerekir.

İkasintiştah Kaybı : İştahsızlık da karaciğerin düzgün çalışmıyor oluşunun bir belirtisidir. Eğer iştah kaybı yaşıyorsanız, kronik karaciğer hastalığı, hepatit veya böbrek yetmezliği ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Doktora görünmenizde fayda var diyebiliriz.

Sindirim Sorunları : Karaciğer safra üretimi ile sindirim sürecinde aktif bir rol oynamaktadır. İshal ve hazımsızlık gibi problemler oluşabilir. Safra üretimindeki anormallikler de, safra taşı, yağlı gıdalar, kabızlık, irritabl bağırsak sendromuna yol açabilir. Doktora görünmenizi gerektirir.

İdrar Rengi Değişikliği : Eğer idrarınız koyu renk ise bu karaciğer sorununun göstergesi olabilir. Koyu  idrar, B vitamini takviyesi, antibiyotiklerin yan etkisi, enzim eksikliği, idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek problemlerine de neden olabilir. İdrarınız uzun süre koyu ise, doktora görünün deriz.

Dışkı Renginde Değişiklikler : İyi işleyen bir karaciğerin dışkısı, normal kahverengidir. Karaciğerde iltihap veya yara izi olduğunda, dışkı, gri soluk sarı veya kil renginde görünmesi safra üretimini etkileyen durumdur. Arada soluk veya kil rengi dışkı görülmesi normaldir. Ancak, sık sık meydana gelen bir durumsa karaciğer hastalığı olma ihtimali vardır. Doktora görünmeniz gerekir.

Karın Bölgesindeki Değişiklikler : Şişme, ağrı, kramp ile karşılaşabilirsiniz. Şişkinlik hissine de yol açabilir. Tıbben bu belirtiler asit olarak bilinir. Asit karaciğer hastalıklarına neden olabilir. Doktora görünmeniz gerekir.

Sıvı Tutma : Ayaklarda ve ayak bileklerindeki sıvıların birikmesiyle oluşan şişliktir. Karaciğer iyi çalışmaz ise, sıvı düzenleme kimyasalların salgılanması bozulur. Sıvı birikmesinin diğer olası nedenleri ise, böbrek sorunları, kalp hastalığı, hormonal dengesizlik, lenfastik sistem olabilir. Doktora görünmenizde fayda var.

Cilt Hassasiyeti : Cildiniz kaşınıyorsa ve dökülme görülüyorsa aşırı duyarlı demektir. Kolayca yaralanmalar ve sivilceler oluşabilir. Cildinizi nemli tutmaya çalışın der ve doktora görünmenizi öneririz.

Deri Sararması : Deri, göz, dil, tırnak ve parmaklarda belirgin bir sarılık görülür. Bunun sebebi, billrubin birikmesiyle olur. Billrubin, cildinizde kan dolaşımında birikir ve zamanla sarımsı bir renk tonu alır. Belirgin bir sarılık meydana geldiğinde, safra kesesi veya pankreas ile ciddi bir sorun olabileceğinden doktora görünmeniz gerekir.

(Visited 163 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 8 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.