Karaciğer Yağlanması Neden Olur veya Karaciğer Yağlanması Neden Kaynaklanır?

Karaciğer yağlanması; karaciğerin yapısında yağ birikmesi sonucu oluşan bir sağlık sorunudur. Karaciğerin yapısında % 5 ile % 10 arasında yağ bulunması normaldir. Fakat yağ miktarı bu oranın üzerine çıkar ise, karaciğer yağlanması ortaya çıkar. Ama bu durum, beslenme ve yaşam şartların değiştirilmesi ile düzeltilebilir.

Ayrıca, karaciğer genel olarak kendini yenileyen ve onaran bir organdır. Bu nedenle dokusunda bulunan yaşlı ve hasara uğramış hücreleri yeni ürettiği hücreler ile imha eder.

Karaciğeri vücudun dezenfekte merkezi olarak düşünebiliriz. Çünkü, yediğimiz ve içtiğimiz her besin maddesinin zararlı bileşenlerini kan içerisinden filtreler. Ama, yağlanması durumunda bu görevini gerçekleştirmekte zorlanabilir.

Karaciğer yağlanmasının iki farklı türü vardır. Bunlar;

karaciger-yaglanmasi1Alkole Bağlı Karaciğer Yağlanması Bu karaciğer yağlanması türü aşırı miktarda alkol tüketimine bağlı olarak gelişir. Genellikle ağır içicilerde, çok kısa zaman içerisinde meydana gelebilir.

Alkole Bağlı Olmayan Karaciğer Yağlanması Ailesel özellikler, yüksek kolesterol, diyabet bu hastalığı etkileyen durumlardır. Genellikle, fazla kilolu ve orta yaşlı kişilerde görülür.

Karaciğer yağlanması, genellikle, fazla miktarda alkol tüketimi sonucu gelişmekle birlikte; bazı durumlarda hiç alkol tüketmeyen ya da çok az miktarda alkol tüketen kişilerde de gelişebilir.

Eğer;  vücut, yeterince hızlı miktarda yağ metabolize edemez ya da karaciğer çok fazla miktarda yağ biriktirir ise, karaciğerde yağlanma gerçekleşir. Bu durumda karaciğer doku hücrelerinin içinde yağ birikmeye başlar. Ayrıca, çok fazla miktarda yağ içeren gıdaların tüketilmesi de karaciğer yağlanmasına neden olabilir.

Konuyu toparlamak gerekirse, karaciğer yağlanmasına neden olan faktörleri şöyle sıralayabiliriz.

Karaciğeri Yağlandıran Sebepler :

* Obezite,

* Hiperlipidemi (kanda anormal miktarda lipid birikmesi),

* Kanda yağ oranının yüksek olması,

* Diyabet,

* Genetik özellikler,

* Çok hızlı kilo kaybı yaşamak,

* Aspirin, steroid, tamoxifen ve tetracycline gibi bazı ilaçların yan etkileri.

(Visited 28 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 9 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.