Karaciğer Yağlanması ve Karaciğer Yağlanması Riskini Artıran Faktörler

Karaciğer yağlanması, karaciğerde normal olmayan bir şekilde yağ birikmesidir ve oldukça yaygın bir durumdur. Özellikle diyabetli kişilerde ve aşırı kilolu kişilerde daha sık görülür. Herhangi bir belirti yaratmamasına rağmen önemli sağlık problemlerine neden olabilir.

Karaciğer, vücudun yiyecek ve atık maddelerin işlenmesindeki ana organdır. Sağlıklı bir karaciğer çok az yağ içermeli ya da hiç yağ içermemelidir. Çok fazla alkol tüketmek veya fazla yemek yemek, vücudun bu kaloriyi yağa çevirmesine neden olur. Bu yağ daha sonra karaciğer hücrelerinde saklanır. Zamanla da karaciğer yağlanması gerçekleşir.

Birçok insanda karaciğer yağlanması tek başına çok fazla problem oluşturmaz. Bununla birlikte, bazı kişilerde yağlı karaciğer iltihaplanır. Zamanla bu yavaş yavaş kötüleşir ve siroza neden olabilir. Bu oldukça ciddi bir hastalıktır. Karaciğer sirozu çeken bazı kişiler karaciğer kanseri geliştirme de riskine sahiptir.

karaciger-yaglanmasi4Karaciğer yağlanmasının başlıca nedeni sağlıksız beslenmek ve alkol gibi kötü alışkanlıklardır. Ancak; çok çeşitli hastalık ve durumlarda karaciğer yağlanması riskini artırabilmektedir. Şimdi bu faktörleri şöyle bir gözden geçirelim.

Karaciğer Yağlanması Riskini Artıran Faktörler :

* Yüksek kolesterol

* Kandaki yüksek trigliserit seviyeleri

* Metabolik sendrom

* Obezite, özellikle yağın karın bölgesinde yoğunlaşması

* Polikistik över sendromu

* Uyku apnesi

* 2 tip diyabet

* Yetersiz tiroid

* Yetersiz hipofiz bezi

Ayrıca;

* Daha yaşlı kişiler

* Diyabetli kişiler

* Karın bölgesinde yoğunlaşan vücut yağına sahip olan kişiler

(Visited 78 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 13 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.