Karaciğer Yağlanması ve Tedavisi

Karaciğer, vücuda alınan besinlerden kana geçen kimyasal zehirleri temizleme ve yenilen yiyeceklerin enerjiye çevrilmesi gibi çok önemli iki görevi yerine getirir. Ancak karaciğer yağlanmasının ilerlemesi ile birlikte karaciğer hücreleri bozulduğundan bu görevlerini yerine getiremez.

Diyebiliriz ki; karaciğer yağlanması üzerinde önemle durulması gereken bir sağlık sorunudur. Çünkü karaciğer yağlanması ile birlikte siroz hastalığına dönüşüm oluşabilmektedir. 

Belirti göstermeyen ancak tetkikler ile anlaşılabilen, ilerlemesi durumunda karaciğer kaybına kadar giden karaciğer yağlanmasının en önemli tedavisi, aslında, kişinin yaşam biçiminde yapacağı değişiklikten ibarettir.

 

Hal böyle olunca; karaciğer yağlanması, alkol alımının bırakılması, beslenme şeklinin değiştirilmesi ve günlük yaşantının içine hareketin girmesi ile bir ay kadar kısa bir süre içinde tedavi edilebilmektedir.

Karaciğer yağlanması tedavisi için, adım adım uygulanacak bir tedavi planı şu şekilde olmalıdır.

Öncelikli adım, kan testi, fonksiyon testi ve ultrason yöntemleriyle teşhis koyulduktan sonra, tedavi planı şöyle yapılır.

yurumekKilo kontrolü : Karaciğer yağlanması tedavisinin ilk aşamasıdır. Bunun için, alanında uzman bir diyetisyen, hastaya özel bir diyet programı oluşturur. Diyet uygulanmaya başladığı andan itibaren, kilolar da azalır. Kilo azaldıkça, karaciğerdeki yağlanmanın azaldığı gözlemlenir.

Alkol bağımlılığının bırakılması : Karaciğer yağlanması, her zaman alkole bağlı olarak oluşmasa da, genelde , alkol kullanan kişilerde daha sık karşılaşılmaktadır. Alkolün bırakılmasıyla ve doktor tarafından önerilen diyetin uygulanmasıyla, kısa sürede karaciğer kendini yeniler.

Yaşam düzeninde değişiklik : Hareketsiz yaşamın, metabolizmanın yavaşlamasına ve kilo alımına sebep olduğu için, karaciğer yağlanmasının oluşmasında payı vardır. Bunun için, düzenli bir şekilde, fazla ağır tempolardan kaçınarak, metabolizmayı hızlandırıcı egzersizler yapılmalıdır.

su-icmek1Sağlıksız yiyeceklerden uzak durulmalıdır : Doktorun verdiği diyet programına sadık kalınmalı, yağlanmaya sebep olacak her türlü besinden uzak durulmalıdır. Özellikle kızartma, hamur işleri ve paketlenmiş gıdalar, karaciğer yağlanmasına sebep olmaktadır.

Bol su tüketimi : Bol sıvı almak, özellikle su tüketmek, sık idrara çıkmayı sağladığı için toksinleri attırır. Sonuçta, zararlı madde ve yağların idrar yoluyla atılmasına bağlı olarak karaciğer yağlanması azalır.

Karaciğer yağlanması tedavisi bazen daha zor olabilir. Eğer, yağlanma ileri derecedeyse, beraberinde iltihaplanma görülebilir. İltihaplanma tedavi edilmediği takdirde siroza çevirme olasılığı vardır. Bu gibi durumlarda daha kapsamlı bir tedavi gerekir. Evde uygulanacak tedavi yöntemlerinin haricinde, iltihap giderici antibiyotik ilaçların kullanımı gerekebilir.

Sirke, limon, maydanoz ve lavanta gibi bitkilerden hazırlanacak değişik kürlerle, karaciğer detoksu yapılması, hastalığın tedavisinde etkilidir.

Ancak, tedavi için uygulanacak her yöntemin, mutlaka doktorun bilgisi dahilinde olması gerekir. Belirli aralıklarla doktor kontrollerine gidilmeli ve tedavi süreci mutlaka takip altında tutulmalıdır.

(Visited 41 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 10 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.