Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Bitkisel Tedaviler

Karaciğer yağlanması, karaciğerdeki hücrelerde normalin üzerinde yağ birikmesi sonucu oluşan ve tedavi edilmemesi durumunda siroz gibi çok ciddi sağlık sorunlarına neden olan bir hastalıktır.

Karaciğer yağlanmasına neden olan etkenlerin başında alkol ve sigara gelmekle birlikte, hiç bunları kullanmayan kişilerde oluşan karaciğer yağlanmasının nedenleri ise, obezite ve aşırı şişmanlık, kolesterol, diyabet, hareketsiz yaşam, karaciğer yağlanmasının oluşumunda önemli yer tutar.

Karaciğer yağlanması tıbbi ilaçlar kullanılmak sureti ile tedavi edilebilen bir hastalık olmakla beraber, tıbbi ilaçların yanı sıra bitkisel tedavi yöntemleri de oldukça faydalı olacaktır.

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen bitkisel tedaviler :

Limon : Limon yüksek miktarda C vitamini içerir. Limon aynı zamanda karaciğerin enzimlerini düzgün üretmesi için yardımcı olan glutatyon adı verilen enzimleri içerir. Glutatyon, toksinleri etkisiz hale getirir ve bu nedenle limon karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.

Karaciğer yağlanmasını önlemek için; her gün bir bardak suya yarım limon sıkılarak günde üç defa düzenli olarak içilmesi halinde, karaciğer yağlanması önlenecektir.

elma-sirkesi6Elma sirkesi : Elma sirkesi, karaciğer yağlanmasına karşı tüketilmesi tavsiye edilen önemli bir üründür. Elma sirkesi karaciğerde ve çevresinde biriken yağlardan kurtulmanıza yardımcı olur ve kilo kaybını teşvik eder. Bunların yanında, elma sirkesi karaciğerin işleyişini düzeltmeye de yardımcı olur.

Bir çorba kaşığı filtrelenmemiş elma sirkesini bir bardak ılık suya ekleyin ve karıştırın. Bu karışıma bir miktar bal ekleyin ve yemeklerden önce günde 2 defa için.

karahindibaKarahindiba : Karahindiba, karaciğerin güçlü ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu nedenle, karaciğer yağlanması vakalarında tüketilmesi tavsiye edilir. Karaciğerde birikmiş yağların temizlenmesine ve metabolize edilmesine yardımcı olur.

Bir fincan sıcak suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş karahindiba ekleyin. Fincanın üzerini bir bez ile kapatın ve 10 dakika kadar demleyin. Bu karşımı süzün ve bir miktar bal ekleyerek, günde iki kere olmak üzere 15 gün için.

Önemli Not: Şeker hastasıysanız ya da hamileyseniz kesinlikle bu yöntemi uygulamayın.

yesil-cay2Yeşil Çay : Yüksek miktarda kateşin içeren yeşil çay alkolden kaynaklanmayan karaciğer yağlanmalarına karşı karaciğer fonksiyonlarını ve yağ infiltrasyonunu geliştirir. Yeşil çay karaciğerde depolanan yağ miktarının engellenmesine yardımcı olur ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir. Ayrıca, düzenli yeşil çay tüketimi vücutta yağı azaltır.

Karaciğer yağlanmasına yeşil çay iyi gelir, günde 3-4 bardak yeşil çay içmek faydalıdır.
Yeşil çay aynı zamanda sıvı kabuller halinde ekstra kullanılabilir. Yalnız bu takviyeyi almadan önce doktorunuza danışın.

Zerdeçal : İçerdiği değerli antioksidanlarla dolu zerdeçal, karaciğer yağlanmasına karşı oldukça etkili bir bitkidir. Yapılan bazı araştırmalar, zerdeçalın karaciğer yağlanmasını önlediği görülmüştür. Bu konu hakkında araştırmalar hala devam etmektedir. Zerdeçal vücudun yağları sindirme yeteneğini geliştirdiğinden, karaciğerde fazladan yağ birikmesine engel olur.

Yarım kaşık zerdeçal tozunu 2 su bardağı miktarında suya ekleyin ve kaynatın. Bu karışımı günde iki kez için.

Papatya : Hem papatya hem tohumu yapılan araştırmalarla karaciğer yağlanmasına ve karaciğerde bulunan yağların temizlenmesine oldukça iyi geldiği bulunmuştur.

Bunu sağlamak için bir tutam kurutulmuş papatya tohumu ezilir ve bir adet limon suyu ile karıştırılır günde iki defa olmak üzere bir ay boyunca içilir.

Enginar : Taze olarak tüketilen enginarın karaciğeri temizleme ve karaciğer yağlarını eritme özelliği vardır.

(Visited 93 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 7 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.