Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

Karaciğer, antikor üretiminden kan şekerinin normal seviyede tutulmasına, vücut ısısını ayarlamaktan toksinleri zararsız hale getirmeye kadar pek çok önemli görevi olan bir organımızdır.

Dolayısı ile sağlığımız açısından bu organımızın da sağlıklı olması gerekir ki görevlerini yerine getirebilsin. Karaciğerin vücuttaki işlevini sürdürebilmesi için düzenli ve sağlıklı beslenmek en önemli koşullardan biridir. Çünkü; ağır ve yağlı yiyeceklerin sık tüketimi, yoğun alkol kullanımı, pek çok ilaç kullanımı gibi faktörler karaciğere hasar vererek ve karaciğerin fonksiyonlarının bozulmasına neden olmaktadır.

Son yıllarda oldukça sık karşılaşılan karaciğer yağlanması, bu duruma bir örnek olarak gösterilebilir. Karaciğer yağlanması, toplumda görünme oranı ortalama olarak yüzde 20 civarında olup, öyle ki; karaciğer yağlanması öyle göz ardı edilecek bir durum değildir. Çok önemli bir sağlık sorunudur.

Karaciğer yağlanmasıyla başa çıkmak ve karaciğer yağlanması görülmesi riskini en aza indirmek için kişinin tükettiği yiyeceklere ve içeceklere dikkat etmesi gerekir diyor ve karaciğer yağlanmasına karşı uzman diyetisyenlerin önerdiği yiyecek ve içecekleri sizlere şöyle aktarıyoruz.

Karaciğer Yağlanmasına Karşı;

Sarımsak, soğan, enginar gibi beyaz renkli sebzeler

Sülfür içeriği yüksek olan soğan ve sarımsak gibi beyaz renkli sebzeler, karaciğer için çok önemlidir. Sülfür maddesi, karaciğer yağlanmasına neden olan kimyasal maddelerin karaciğer hücrelerinden uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Ayrıca; enginar, karaciğer detoksunu en iyi sağlayan beyaz sebzelerden biridir.

karaciger-yaglanmasi5Yağsız süt ürünleri

Süt grubu besinler, vücudun ihtiyacı olan protein alımına destek olur. Yalnız, miktarda aşırıya kaçmamak ve yağsız tercih etmek gerekir.

Böğürtlen, mor üzüm ve yaban mersini gibi mor renkli meyveler

Antioksidan açısından zengin olan bu meyveler, meydana gelmiş olan karaciğer fonksiyon bozukluklarını giderir. Karaciğer yağlanmasına neden olan toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması için, koyu mor renkteki kiraz, böğürtlen, kızılcık, mor üzüm ve yaban mersini gibi mor meyveleri ara öğünlerde tüketmek gerekir.

Tam buğdaylı tahıllar

Tam buğdaylı ekmek, yulaf kepeği, çavdarlı gevrek gibi kompleks karbonhidrat bakımından zengin tahıl grubu besinler, aynı zamanda liften de zengin olduğundan her gün uygun miktarlarda tüketilmelidir.

Kuru baklagiller

Bitkisel protein ve lif içeriğinin yüksek, doymuş yağ içeriğinin düşük olması bakımından kurubaklagiller karaciğer yağlanmasına karşı tüketilmesi gereken besinlerdendir. Haftada 2 kez kuru fasulye, nohut, mercimek, barbunya gibi kuru baklagil yemeği tüketmeye özen gösterilmelidir.

Kırmızı renkli meyve ve sebzeler

Domates, karpuz, kızılcık, kırmızı biber başta olmak üzere kırmızı renkli meyve ve sebzeler de çok güçlü antioksidan olan likopen ve C vitamini bolca bulunur. Karaciğer yağlanmasına karşı antioksidan desteği için, kırmızı meyve ve sebzeler öğünlerde tüketilmelidir.

Su ve diğer sağlıklı içecekler

Karaciğer detoksu için, her gün 2-2,5 lt su içmeye özen gösterilmeli, suya ek olarak şekersiz komposto, ayran, çorbalar, maden suyu, kefir vb. tüketerek sıvı alımına destek olunmalıdır.

 

 

(Visited 61 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 11 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.