Karaciğer Yağlanmasını Önlemenin Yolları

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik başta olmak üzere obezite, diyabet, alkol kullanımı, tiroid bezinin az çalışması gibi nedenlerle karaciğer yağlanması sorunu giderek yaygınlaşmaktadır. Öyle ki, araştırmalara göre, her 4 yetişkinden birinde karaciğer yağlanması görüldüğü yönündedir.

Karaciğerde biriken aşırı yağ, karaciğer sirozundan kalbe birçok ciddi hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Oysa karaciğer yağlanmasını, yaşam tarzınızda yapacağımız bazı değişiklikler ve  yaptıracağımız düzenli takipler ile önlemek mümkündür.

İşte; karaciğer yağlanmasını önlemek veya engellemek için yapmanız gerekenler:

Beslenmenize dikkat etmelisiniz. Düzenli ve sağlıklı beslenme karaciğer yağlanmasının önemli ölçüde azalmasını sağlar. Beyaz ekmek, beyaz pirinç, fast food yiyecekler, gazlı içecekler, kızartılmış gıdalar, şekerli yiyecekler karaciğer yağlanmasına neden olur. Eğer karaciğerinizde yağlanma varsa lifli gıdaları tüketmeli, düşük yağ oranı ve kalorisi az gıdalara yönelmelisiniz. Ayrıca kilonuza dikkat etmeli ve fazla kilolarınızı vermelisiniz. Sebze ağırlıklı beslenmeli, C ve E vitamini içeren besinler tüketmelisiniz. Domates, brokoli, pancar, lahana, sarımsak, tam tahıl ekmeği, baklagiller karaciğerinize dost gıdalardır.

kahve1Düzenli egzersiz yapmalısınız. Gün aşırı en az 30 dakika süreyle yapılan spor ve egzersiz kan dolaşımını artırarak insülin direncini ve karın bölgesinde biriken yağ kütlesini azaltır. Böylece karaciğerde biriken yağ miktarı geriler. Bu nedenle siz siz olun, günlük yaşam alışkanlıklarına mutlaka düzenli tempolu yürüyüşü ekleyin.

Alkol kullanmamalısınız. Alkol, karaciğere en çok zarar veren etmenlerden biri. Alkol sonucu vücutta biriken toksinler, karaciğer yağlanmasının ortaya çıkışına neden olduğu gibi bu zeminde ortaya çıkacak karaciğer sirozu gelişimini hızlandırır. Ölümcül sonuçlar doğurabilecek hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle alkolden kaçınmak ya da en az seviyeye indirmek gerekir.

Doktora gitmeye üşenmeyin. Diyabet, hipotiroidi ve kolesterol yüksekliği olan hastaların 6 aylık aralıklar ile düzenli bir şekilde doktor kontrolünden geçmeleri önemli. Bu hastalıkların tedavi edilmesi karaciğer yağlanmasını ve bu hastalığın hızlı ilerleme oranını azaltır.

Bu arada; gereksiz ve aşırı ilaç kullanmamalısınız. Bazı ilaçlar karaciğerde yağlanma yapabilir.

Günde bir fincan kahve için. Kafeinin karaciğer yağlanmasına iyi geldiği dünyanın saygın karaciğer hastalıkları dergilerinde bilimsel çalışmalar ile kanıtlandı. Her gün bir fincan kahve içenlerde, içmeyenlere oranla daha az yağlı karaciğer hastalığı görülür.

(Visited 60 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 8 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.