Karaciğer Yağlanmasının Tedavisi Nedir?

Karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesi, karaciğer yağlanmasına neden olur. Bu durumun başlıca nedeni ise alkolden sonra yanlış beslenme ve hareketsiz yaşamdır.

Son yıllarda bu vakaların artmasının nedeni fast-food ve hazır gıda ağırlıklı beslenme alışkanlığının yaygınlaşması ve egzersizsiz yaşam şeklidir diyebiliriz. Karaciğer yağlanması, obezite, diyabet ve kalp-damar hastalıklarına da zemin hazırlar.

Normal olan bir insanın karaciğerindeki yağ oranı yüzde 5 ve daha az seviyelerdedir. Kilo aldıkça bu organdaki yağ miktarı da artar. Sonuç olarak da işlev ve yapı bakımından karaciğer sorumluluklarını yerine getiremez hale gelir. Bu durumun önüne geçebilmek için kötü beslenme alışkanlığı, alkol ve fazla ilaç kullanımından vazgeçip, hayatın içine yürüyüş tarzı egzersizleri koymak gerekir.

karaciger-yaglanmasi6Karaciğer yağlanmasının tedavisine başlanmadan önce, karaciğer yağlanmasının nedeni saptanır. Rahatsızlığın ilaçla kesin bir tedavisi yoktur. Yaşam alışkanlıklarındaki değişikliler ile iyileşme amaçlanır.

Alkol kullanımının fazla olmasından dolayı meydana gelen yağlanmalarda alkol alımının kesilmesi ile tedaviye başlanır.

Fazla kilo yağlanmanın başlıca nedenleri arasındadır. Bundan dolayı hastaların her gün en az bir saat boyunca yürüyüş yapması veya kardiyo çalışmalarında bulunması gerekir.

Doktor onayı olmadan ilaç, vitamin gibi bitkisel destekler alınmamalıdır.

Hazır gıdalardan ve aşırı yağlı gıdalardan uzak durulmalı, günde üç öğün olarak planlı bir şekilde beslenilmelidir. Doktorların verdiği diyet listelerine mutlaka uyulmalıdır.

Sebze, meyve, lifli gıdalar, beyaz et tedavi sürecinde tüketilmesi gereken gıdalardır.

(Visited 82 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 12 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.