Karaciğeri Temizleyen ve Yenileyen Öneriler

Besin olarak alınan hayvansal proteinler, içilen alkol, kola gibi içecekler ve vücuda giren ilaçların zararlı etkilere yol açan kısımları karaciğer tarafından filtrelenir ve etkisiz hale getirilir. Eğer, karaciğer temizliği yapılmaz ise; biriken zararlı maddeler karaciğerin görevini tam olarak yerine getirememesine yol açar. Ve bu durum, vücudun dengesinin bozulmasına neden olur.

Bu nedenle vücudumuzun sağlıklı kalabilmesi karaciğerimizin de temizlenmesi dolayısı ile yenilenmesi gerekir.

Şimdi sizlere karaciğeri temizleyen ve yenileyen besin önerilerde bulunmak istiyoruz. Bu şekilde karaciğeriniz eskisinden bile daha sağlıklı olacaktır.

Karaciğeri Temizleyen ve Yenileyen Öneriler :

* Kırmızı üzüm, karaciğeri temizlemesiyle ünlüdür. Mevsiminde bol bol tüketilmesi önerilir.

* Soya fasulyesi, her ne kadar her damak tadına hitap etmese de karaciğer dostu olan bu besinin aynı zamanda sütünden de sık sık tüketmekte fayda var.

karaciger* Ceviz, fındık, kuşburnu, kestane, dut; bu kuruyemiş ve meyveler karaciğerde bulunan tüm zararlı toksinleri dışarı atmada bire birdir. Sık sık tüketmenizi öneriyoruz.

* Yoğurt, mide ve karaciğer için oldukça faydalı bir besindir. Yoğurt, tüm vücudu toksinlerden arındırmaya tek başına yeterli bir besindir.

* Yeşil çay, bir çok sağlık sorununa iyi gelir. Bu çay karaciğeri temizleme ve yenileme de çok etkilidir. Ayrıca yeşil çayı tüketerek fazla kilolarınızdan da kurtulabilirsiniz.

* Çilek, frambuaz, yaban mersini, böğürtlen; gibi kırmızı meyveler karaciğeri en hızlı temizleyen meyvelerdir. Bunlar mevsiminde bol miktarda tüketilmelidir. Tabii bu meyvelere herhangi bir alerjiniz yoksa.

* Zerdeçal, karaciğeriniz için mucizevi bir bitkidir. Bu bitki hint safranı olarak da bilinir. Karaciğerdeki bütün kötü toksinleri tek seferde arındırmaya yeterlidir. Vücuda herhangi bir yan etkisi bulunmadığı takdirde bol bol tüketmenizi tavsiye edilir.

* Tam tahıllı yiyecekler, bu gıdalar karaciğer için bir detoks özelliği bulunmasıyla beraber aynı zamanda sağlıklı bir yaşam sürmek için de gereklidir. Tam tahıllı yiyecekler tok tutması nedeniyle ideal kilomuzu da dengede tutmamıza yardımcı olacaktır.

* Brokoli, öyle bir besindir ki elinizden geliyorsa her gün bir miktar brokoli tüketiniz.

(Visited 139 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 9 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.