Karaciğerimiz Neden Önemli?

Karaciğer vücudumuzun sağ tarafında diyaframın hemen altında bulunmaktadır. Midenin sağ tarafında bulunur ve safra kesesini örter şekildedir.

Karaciğer hayati organlarımızdan bir tanesidir. Karaciğer yokluğunda ancak kısa bir süre diyaliz vasıtası ile hayatta kalınabilir. Uzun süreli yokluğunda yaşamın bitmesi kaçınılmazdır.

Karaciğer vücudumuzun en ağır organıdır. Ama üstlendiği görevler hem daha ağır hem de çok önemlidir.

Şöyle ki; karaciğerin antikor üretiminden kan şekerinin normal seviyede tutulmasına, vücut ısısını ayarlamaktan toksinleri zararsız hale getirmeye kadar pek çok önemli görevi vardır.

Karaciğerimiz neden önemli? Önemini madde madde şöyle sıralayalım.

Karaciğerimiz;

Sindirim için önemli : Özellikle yağların sindiriminde çok önemli olan safra, karaciğerde sentezlenerek safra kanalları yoluyla ince bağırsağa gönderilir. Karaciğerden her gün yaklaşık dört su bardağı kadar safra salgılanır.

Besinlerin sindirimiyle kendisine gelen biyokimyasal molekülleri işlediği gibi, bu moleküllerden sentez ettiği protein, glikojen gibi maddeleri kana vermesiyle hormon salgılar gibi davranır.

Kan şeker düzeyini ayarlamada önemli : Karaciğer şeker metabolizmasında önemli rol oynayarak kan şekerinin normal seviyede tutulmasını sağlamak üzere glikozu glikojene çevirip depolar ya da kana verir.

Lenf yapımında görev aldığı için önemli.

karaciger-onemiPıhtılaşmayı ayarlamada önemli : Fibrinojen, protrombin ve albümin gibi pıhtılaşma için önemli proteinler de karaciğer tarafından üretilip kana verilir. Protrombin yapımında kullanılan K vitaminini depo eder. Yaşlı kırmızı kan hücrelerini parçalar ve embriyo döneminde kan hücrelerinin üretimini sağlar.

Bağışıklıkta önemli : Karaciğer vücut ısısını ayarlar, lenf yapımında görev alır. Antikorların önemli bir kısmını üretmektedir. Dolayısıyla bağışıklık sisteminde önemli rol oynar.

A, D, E, K vitaminleri ile demir, kalsiyum, bakır, protein ve yağları depo eder. Karaciğer beta karotenden A vitamini sentezlemektedir.

Hormonlar için önemli : Karaciğer ayrıca hormonların görevleri üzerinde etkili olur, cinsiyet hormonlarının fazlasını yok eder.

Vücudun detoksunu yaptığı için önemli : Karaciğerin diğer ve aslında belki en önemli görevi vücuda giren toksinleri zararsız hale getirmektir. Bu detoksifikasyon işlemi esnasında vücudun diğer organları ile beraber çalışır. Karaciğer sindirim sisteminden gelen kan içindeki molekülleri parçalayarak kullanılabilir ve vücut içinde saklanabilir moleküller haline getirir, sindirim sisteminden gelen faydalı molekülleri kan yoluyla diğer hücrelere gönderir, faydasız molekülleri böbreklere yollar. Böylelikle bu faydasız moleküller böbrekler yardımıyla süzülerek üre halinde vücudumuzdan çıkar.

Vücudumuz için böyle önemli bir organa bizde önem vermeliyiz ve sağlığına dikkat etmeliyiz. Karaciğer sağlığı genel vücut sağlığı için son derece önemlidir. Karaciğerin sağlığı için; aşırı ve çok yağlı yemekten, alkol ve sigaradan, stresten uzak durmalı, mecbur olmadıkça ilaç kullanmamalı, uyku düzenimize dikkat etmeli, her gün en az yarım saat yürümeliyiz.

(Visited 7 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 4 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.