Karın Şişkinliği Nasıl Giderilir?

Karın şişkinliği nedenlerini şöyle sıralayabiliriz. Kabızlık, hormonal değişimler ve regl dönemi, yemek yerken yapılan hatalar, gaz problemi, sindirim sistemi problemi olan laktoz intoleransı, yumurtalık kistleri, doğum kontrol yöntemleri, obezite, stres, karın şişkinliğine yol açan nedenlerdir.

Öncelikle; karın şişkinliğinin sebebinin öğrenilmesi ve sebebine göre doktor tedavisi uygulanmalıdır, diyoruz.

Ancak doktor tedavisinin yanında kendiniz ne yapabilirsiniz? bu konuda sizlere yardımcı olmak istiyoruz.

Karın bölgesi, kolayca şişen, yağ tutabilen, yumuşamaya oldukça müsait olan hassas bir bölge olup, “nasıl daha ince ve sıkı bir hale gelebilir” bu konuda uzman görüşlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Karın Şişkinliğini Azaltan Yöntemler 

Şişmeyi engelleyin 

Sindirim sisteminin barınağı olan karından sindirim ile ilgili herhangi bir sorunun işaretini alabilmemiz mümkün. Mayalanma, gazlı içecekler, yemek yerken yutulan havalar, kabızlık, stres gibi birçok etken hem ağrılara hem de karnın şişkinliğine neden olur. Alacağımız birkaç önlemle bu şişkinlikleri önlememiz mümkün.

Yemek yerken acele etmeyin

Alelacele yenmiş ağır bir yemek veya toplantı öncesi hızla yutulmuş bir sandviç, karnınızı şişirmekten ve karnınızın bolca hava ile dolmasından başka bir işe yaramayacaktır. Dolayısıyla öncelikle yemek yerken sakin olmanız gerektiğini unutmayın. Bir öğünü bitirmeniz yaklaşık yarım saati bulsun, her lokmanızı iyice çiğneyin.

Liflerin dozunu ayarlayın

Tam tahıllı besinlerden, meyve ve sebzelerden alabileceğiniz liflerin günde 25-30 gram arasında değişmesine özen gösterin. Çünkü bu dozda lif bağırsakların çalışmasını sağladığından, iyi bir sindirim için şarttır. Böylece karında şişkinlik oluşmamış olur.

karin-siskinligiEt ve sebze tüketin

Sebzeler iyi sindirildiğinden ve hazmı kolaylaştırdığından karın şişkinliğini önlemek için ideal besinlerdendir. Kuru sebzelerin yanı sıra, et, balık ve yumurta gibi gıdalar da enerjiye dönüştükleri için midedeki hacmi artırırlar.

Tuzu ölçülü kullanın

Tuzun şişirici etkisini çoğumuz biliriz; çünkü vücuttaki su miktarını tuz fazlası belirler. Dolayısıyla tuz yerine, taze otlar ve limonları yemeklerde tercih etmek karın şişkinliğini azaltır.

Doğru nefes alıp verin

Doğru şekilde nefes alıp vermek, vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Dolayısıyla gün içerisinde mutlaka birkaç kez nefes egzersizi yapın. Yavaş yavaş aldığınız nefesi tüm vücudunuzda hissedin.

Yağlanmayı önleyin

Çok fazla ve ağır yemek yendiğinde yağ vücudumuzda birikir ve o da şişkinliğe neden olur. Bu durumu önlemek için de dikkat edeceğimiz birkaç nokta var.

Hareket edin

Özellikle karın çevrenizde biriken yağları önlemek için, en etkili yöntem, spor yapmak, hareket etmektir. Haftada 3 gün düzenli olarak egzersiz yapmaya ve 30 dakikadan fazla oturmuş pozisyonda olmamaya özen göstererek yağları yakabilirsiniz.

Şekeri azaltın

Özellikle tatlılarda, şekerlerde ve sodalı içeceklerde bulunan şekerler, aynı, rafine şekerler gibi, kandaki insülin seviyesini artıracak ve vücutta yağ seviyesinin yükselmesine neden olacaktır. Dolayısıyla şekeri mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarmanız gerekli.

Size uygun olanı bulun

Kendi anatominizi keşfedip, ona göre egzersiz ve beslenme programı oluşturursanız uyguladıklarınız daha etkili olacaktır.

Kreminizi sürün

Bazı bölgesel zayıflama kremleri de etkili olmaktadır. İçeriğine ve doktor tavsiyesine göre kullanacağınız bakım kremleri bazen, uyguladığınız tüm beslenme ve spor programının daha etkili sonuç vermesine yardımcı olabilir.

(Visited 135 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 10 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.