Karın Şişkinliği veya Gaz Problemine Bitkisel Çözüm

Karın şişkinliği, hem estetik açıdan kötü bir görünüm sergilemekle birlikte rahatsızlık veren bir durumdur.

Karın şişkinliği, genellikle bağırsakların düzensiz çalışmasından kaynaklanır. Bağırsak hareketlerindeki düzensizlik gaz sıkışmasına neden olur. Bu rahatsızlık, adale spazmı, şişkinlik, bıçak gibi saplanan bir ağrı oluşturur.

Bağırsakların düzenini bozan ve karın şişkinliğine yol açan unsurlar ise, yağlı besinlerin yarattığı hazım zorluğu, yiyeceklerin hızlı ve iyi çiğnenmeden yenmesi, asitli içecekler, hareketsizlik ve stres gibi unsurlardır.

Bizi rahatsız eden bu sıkıcı durum, pek tabii psikolojimizi de bozar.

Bu sıkıntılardan sizi kurtaracak şifalı bitkiler ise, melisa, anason, meyan, zencefil, havlıcan, kekik, adaçayı, papatya yağıdır.

Bu bitkilerin, karın şişkinliği veya gaz probleminin yanında daha pek çok faydaları da vardır. Şimdi bu şifalı bitkilere şöyle bir göz atalım.

Melisa : Beyin, kalp, rahim ve sindirim sistemi üstünde etkili, koruyucu-kuvvetlendirici, spazm çözücüdür, ruhsal ve fiziksel sakinleştiricidir, hazmı kolaylaştırır, bağırsak gazlarını giderir, terlemeyi önler, bağırsak parazitlerini düşürür.

Anason : Mideyi kuvvetlendirir, mide-bağırsak gazı giderici, hazımsızlık, sinirsel kusma, astım, bronşit, kalp çarpıntısı, karın ağrısı, hamilelik kusmaları, regl sancıları, anne sütünü artırcı ve balgam söktürücüdür.

Meyan : Bağırsak gazlarını giderir, bağırsak spazmını önler. Bronş ve yemek borusu spazmlarını giderir, balgam söktürür, iltihap dağıtıcıdır, alerjileri geçirir, göğüs ağrılarını dindirir, sindirime yardımcı olur. Mide ülserini önler ve tedavi eder, idrar söktürücüdür, serinleticidir, böbrek üstü bezlerini korur, kadınlarda yumurtlamaya yardım eder, sirozdan korur. Llokal yara kapatıcıdır.

Zencefil : Vücudu ısıtıcı, terletici, toksinleri atıcı, kalbi güçlendirici, kan dolaşımını düzenleyici, baş ağrılarını giderici, sindirimi düzeltici, arterlerdeki pıhtılaşmayı önleyici, kan şekerini düşürücü, kolesterolü düşürücü, besin zehirlenmesini önleyici, mide bulantısını ve kusmayı önleyici, antioksidan. (içine katıldığı besinlerin absorbsiyonuna yardımcı).

Yüksek kolesterol, kan dolaşımı bozuklukları, mide, dalak, akciğer rahatsızlıkları; soğuk algınlığı, bronşit, öksürük, grip, mide-bağırsak gazı, baş dönmesi, sabah halsizliği, araç tutması, el-ayak üşümesi.

Havlıcan : Ağrıları geçirir, özellikle romatizma ağrılarını, idrar söktürür, gaz problemini giderir, balgam söktürür, baş dönmesinin dindirir.

Kekik : Bağırsak gazlarını gidirdiği gibi, İdrar söktürür, spazmı giderir, balgam söktürür, hazmı kolaylaştırır, safra düzenler, mikrop öldüür, bağırsak kurtlarını düşürür.

Adaçayı : Mide ve bağırsak gazlarını giderir, mide bulantısını keser, hazımsızlığı önler, boğaz ve bademcik rahatsızlıklarına, diş eti iltihaplarına, göğsü, yumuşatır, astıma iyi gelir. İdrar ve ter söktürür. Mikrop öldürücüdür.

Papatya yağı : Bağırsak gazlarını giderir. Ağrıları giderir (bel ve baş ağrıları), spazm çözer, terletir, sinirleri yatıştırır. Vücuda rahatlık verir. Boğaz – bademcik ve diş etlerinin iltihabını giderir. Mikropları öldürür.

“Karın Şişkinliği Neden Olur, Karın Şişkinliği Nasıl Giderilir” bu konumuz için tıklayınız.

” İbrahim Saraçoğlu’ndan Şişkinliğe Bitkisel Çözüm” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 662 times, 3 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 10 oy)
Latest Comments
 1. Erdal

  teşekür

 2. Emel

  Inanın yazılarınızı okuyunca ne yaparak sıskınlıgı azaltabılırım artık bılıyorum cunku benımde bel agrısıyla baslayan sonra hemen karnımı sısıren bır agrım oluyo sonra nefes darlıgı ve bıcak saplaması gıbı ben hemen metsıl emıyorum bırde son zamanlarda şerbette ağrımı kesıyor ne dersınız

 3. HALİL

  Nefes darlığı çekenlere tere otu tavsiye ediyorum.Günde iki öğün 3-4 yaprak yenebilir.Daha derin nefes aldığınızı göreceksiniz.Boğazınızdaki balgamı da daha kolay koparacaksınız.

 4. ceren

  of çok teşekür ederim işşallah geçer

 5. polat

  insanlara yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum

 6. Zeynp

  Benim de karnim cok sisiyor ve nesef alamiyorum sanki onerileriniz icin cok tesekkurler..

 7. nergiz

  benim gazım var önerilerininz için teşekkür ederim.

 8. Asli

  merhaba mide sismesi yasiyorum 3 -4 gundur ,insanin normal yasamini cok etkileyen bir sey ,sanirim benim ki ac kalip hizli yemekten oldu , cozumu probiyotik yogurt yedim sik aralarla beslendim ilk gun 4 adet yogurt yedim incirlisinden 7 yada 8 ogun yemek yedim o gun sik sik ve az az ve laktozsuz sut ictim icine bal koydum ve taze nane cayi ictim onunda icine bal koydum bu arada etimek turu yiycekler tukettim
  herkese gecmis olsun…

 9. hakan

  Faydali bilgiler tebrik ederim ..

 10. mersinden

  Teşekürler.

 11. mide burulması

  Valla melisa hemen kesti ARO.

 12. Ayla

  Tşkrler Uşak tan Ayla

 13. HÜLYA

  BUNLARIN HEPSİNİ KARIŞITIP KAYNATIPMI İÇİÇEZ

 14. admin

  ayrı ayrı deneyin. acil şifalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.