Kategoriler

Kaşıntı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Kaşıntı, vücudun dış etkenlere karşı verdiği bir tepki veya içten gelen bir rahatsızlığın belirtisi olarak adlandırabiliriz.

Alerji, cilt kuruluğu, kullanılan kimyasal temizlik ürünleri, sert ve tüylü kıyafetler, bazı yiyecekler, bazı ilaçlar, egzama, sedef, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları, tiroid sorunu gibi pek çok neden kaşıntı sebebidir.

Kaşıntının tedavisi için öncelikle kaşıntı sebebinin bilinmesi gerekir. Kaşıntının sebebinin ne olduğunu tam olarak bilmiyorsanız teşhis için bir doktora görünmeniz gerekir. Çünkü kaşıntı ciddi bir deri hastalığının ya da vücudun bazı organlarının düzgün olarak çalışmadığının habercisi olabilir. Bir uzmanın koyacağı doğru teşhis ve kullanacağınız doğru ilaçlarla kaşıntıdan kurtulabilirsiniz.

Bunun dışında, kaşıntıya neden olan bir dış etken varsa, onunla temas etmemeye veya ondan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Pudra ve kokulu banyo ürünleri gibi cildi kurutucu maddeler kullanmayın. Bilhassa hassas ciltler için üretilmiş sabun ve diğer temizlik malzemelerini tercih edin. Kuruyan ve pul pul dökülen cilde nemlendirici ve yumuşatıcı bir krem sürün.

Kaşınan bölgeyi kaşımayın. Kaşımak tahrişi azdırır. Cildi çatlatıp iltihaba neden olabilir.

aynısafa1Uzun ve sıcak banyolardan kaçının. Bu şekilde yıkanmak cildi kurutarak daha fazla tahriş olmasına neden olur.

Kaşınan bölgeyi sabun dışında hafif bir ürünle veya yalnız su ile yıkayın.

Aynısafa çiçeği, papatya ve kuş otu gibi antienflamatuar bitkileri kaşıntıyı dindirmek için kullanabilirsiniz.

Kaşıntılı bölgeye, aynısafa çiçeği veya kuş otu çayı ile soğuk kompres yapabilirsiniz.

Küvet veya büyükçe bir leğeni ılık su ile doldurun. İçine iyi demlenmiş kuş otu çayı dökün. (Bunun için, 10 çay kaşığı kurutulmuş kuş otunun üzerine 3 bardak kaynar su dökün ve 15 dakika demleyin.) Kuş otu çayını suyun içinde karıştırın ve bu suyun içinde oturun.

Kaşıntılı bölgeye papatya veya aynısafa merhemi sürün.

Küvet veya büyükçe bir leğeni ılık su ile doldurun. İçine 2 çorba kaşığı elma sirkesi veya 2 bardak işlenmemiş (koloidal) yulaf unu ekleyin ve karıştırın. (koloidal i eczaneden temin edebilirsiniz) Suyu içinde 15 dakika bekleyin.


YORUMLAR