Kaşıntı için Bitkisel Ev Tedavileri

İnsanı son derece rahatsız eden kaşıntı, tüm vücuda yayılmış olabileceği gibi yalnızca bir bölgede de olabilir. Kaşıntının; alerji, sivrisinek ve böcek ısırması, cilt kuruluğu, kullanılan kimyasalların etkisi ve bazı hastalıkların tepkisi gibi çeşitli nedenleri vardır. Başta hamile kadınlar ve yaşlılar olmak üzere cildi hassas olan kişiler için kaşıntı kaçınılmazdır.

Kaşıntı, genellikle sık yıkanmaktan, cildi tahriş eden sabunlar kullanmaktan, temizlik ürünleri ve deterjanlardan, sert veya tüylü cilde temas eden giysilerden kaynaklanır. Ayrıca, bir ilacın yan etkisi, bir besine karşı hassasiyet ve vücudun başka  bir şeye karşı verdiği alerjik tepkide kaşıntı yapabilir.

Nadiren de olsa, diyabet, sarılık, tiroid sorunu gibi rahatsızlıklarda vücutta yaygın kaşıntıya yol açabilir. Egzema, sedef hastalığı ve iyileşmekte olan yaralar da kaşıntı yapabilir. Sebebi tespit edilemeyen kaşıntılara da sıklıkla rastlanır.

Tedavi için kaşıntının nedeni çok önemlidir. Yine öncelikle hekim tedavisi gerekir, diyebiliriz.

Ancak, cildin, dışarıdan gelen bir etkiye karşı tepki vermesi ile oluşan kaşıntılar için evde uygulayabileceğiniz bitkisel tedavilerde mevcut.

Şimdi size vereceğimiz iki tedavi yöntemi ile bu tür kaşıntılarınızdan kurtulabilirsiniz.

yulaf-ezmesiEvde Kaşıntı Tedavisi

Kaşıntıyı Uzun Süreli Gidermek için Yulaf Banyosu : Yulaf ezmesi ve aynı oranda suyu kısık ateşte koyu çorba kıvamında olacak şekilde iyice ısıtın.  Küvetli veya büyükçe leğeni ılık ya da soğuk suyla doldurun. Suyun içine yulaflı karışımı süzün ve suya karışmasını sağlayın. Kalan yulafı da temiz bir çorabın içine koyun ve çorabı düğümleyin.

Küvete veya leğene oturun ya da kaşıntı olan bölgenizi yulaflı suya batırın. İçine yulaf ezmesini koyduğunuz çorabı da banyo süngeri gibi kullanarak kaşınan bölgede gezdirin.

Bu işlemi 20-30 dakika boyunca tekrarlayın. Yulaf ezmesi, kaşıntıyı hafifletecek ve toksinlerin atılmasına yardımcı olarak cildinizin rahatlamasını sağlayacaktır.

Yulaf ezmesi pek çok cilt hastalığının tedavisinde kullanılan etkili bir doğal üründür. Banyodayken çorabı teninize çok bastırmamaya özen gösterin. Daha sonra ılık ya da soğuk suyla durulanarak banyodan çıkabilirsiniz. Cildinizde kaşıntı varsa çok sıcak su kullanmayın. Çünkü sıcak su kaşıntıyı artırır.

Kaşıntıya Hızlı Çözüm : Vazelin, bepanten ve antiseptik sıvılar kaşıntıyı hemen geçiren veya yatıştıran ürünlerdir.  Bu kremleri kaşıntı bölgesine ve yakın çevresine sürün. Üzerine bebe pudrası serpin. Kaşıntınız hızla geçecek, ancak, bu süre içinde kesinlikle kaşınan bölgeyi kaşımayın. Eğer kaşırsanız ciddi yaralar oluşabilir ve enfeksiyon kapabilirsiniz.

(Visited 78 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 11 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.