Kemik Erimesi Nasıl Olur? Nasıl Anlaşılır?

Kemik erimesi, zaman içerisinde kemiklerin kalsiyum kaybına uğrayarak daha zayıf ve kolay kırılabilir hale gelmesidir. Yani, kemik gözenekli bir dokuya dönüşmüştür.

Kemik devamlı olarak yapılan ve yıkılan, kendini yenileyen bir organdır. Gençlerde kemik yapımı, yıkımına eşittir. Ancak. yaş ilerledikçe giderek yıkım, yapımdan daha fazla olur ve kemik kitlesi azalır.

Kadınlarda östrojen denilen hormon kemiklerin yıkımını önlemektedir. Ne zaman ki, adetten kesilme yani menopoz gerçekleşir, işte o zaman bu hormon azalır ve kemik yıkımı artar.

Çocuk ve genç erişkin, yeterli kalsiyum almıyor, güneş ışınlarına yeteri kadar maruz kalmıyor ise, kemik kitlesi azdır. Menopoz sonrası da kemik kitlesi kolaylıkla kaybedilir.

Burada amaç, kemik yapımının maksimum olduğu dönemlerde, yani,çocukluk ve ergenlik çağlarında optimal kemik kütlesine sahip olmalı ve ilerleyen yıllarda kemik erimesi riskini en aza indirilmektir.

k.erimesi6Kemik erimesi, her iki cinste de görülebilmekle beraber, kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Hastalığın Belirtileri :

Hastalığın başlangıç aşamasında, kişilerde hiçbir şikayet olmuyor. Ancak hastalık ilerledikçe;

Bel ve sırt ağrısı, boy uzunluğunun azalması, omurgada kırık oluşumları, sırt kamburlaşması, omuzlarda yuvarlaklaşma, el bileklerinde kırıklar, kaburga ve kalça kemiklerinde kırıklar,  gibi şikayetler görülmektedir.

Kemik erimesi, oldukça ciddi ve sinsi bir hastalıktır. Zamanında önlem alınmalı, alınmadığı takdir de sakatlıklara hatta ölüme sebebiyet verebilmektedir.

Kemiklerdeki kalsiyum azalması, kemiklerin zayıflamasına neden olduğundan, kalsiyum ve D vitamini açısından zengin besinlerle beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, kemiklerimizin güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

(Visited 72 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 11 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.