Kemik Erimesi Nasıl Önlenir?

Kemik erimesi, kemiklerin içlerinde bulunan minerallerin ve özellikle de kalsiyum eksikliğinden meydana gelir. Özellikle, kadınlarda menopoz dönemlerinde  sıkça rastlanılan bir durumdur.

Kemik  erimesi, ilk aşamalarda kendini pek belli etmez. Hastalık ilerleyince  oldukça sıkıntılı belirtiler gösterir.  Hastalığın belirtilerini sıralayacak olursak; bel ve sırt ağrıları, kaburga ve kalça kemiklerinde kırıklar, sırtta kamburlaşma, el bileklerinde kırıklar şeklinde hayatı olumsuz etkileyen durumlar gözlenir.

Bu ciddi hastalıkla mücadele etmek  zamanında önlem almakla mümkündür. Kemikler canlı sistemdir ve bakımının doğru yapılması gerekir. Kemik yoğunluğunu belirli yaşlarda en üst seviyeye taşımak gerekir. Bu da ilerki yaşlarda meydana gelebilecek tahribatları engeller, yaş ilerledikçe yaşanabilecek olumsuzları azaltır.

Kemik erimesine karşı, genç yaşlardan itibaren önlem alınmalıdır. Çünkü, erken yaşlardan itibaren, beslenme düzeni ve yaşam kalitesi, ileriki yaşlarda oluşacak bu hastalığı tetikleyebilir.

Kemik Erimesini Önlemek için ;

* Çay, kahve ve gazlı içecekler, kalsiyum emici özelliğe sahip olduğu için, tüketilmemeli ya da en aza indirgenmelidir.

kemik-erimesi* Lifli yiyecekler çok sağlıklı besinler olmasına rağmen kalsiyumla birlikte tüketildiğinde kalsiyumun bütün değerlerini emer. Bu yüzden kalsiyum ile lifli yiyeceklerin birlikte tüketilmemesi gerekir.

* İçerisinde bolca kalsiyum barındıran süt, kemik erimesi için oldukça faydalıdır. Fakat sütün etkisinin görülebilmesi için, akşam saatlerinde yatmadan önce tüketilmesi gerekir.

* Elma, kuru üzüm, badem, soya fasulyesi ve yer fıstığı gibi içerisinde bor minerali bulunan gıdalar da kalsiyum emilimini kolaylaştırır. Bu yüzden bu gıdaların kalsiyumlu besinlerle birlikte tüketilmesi çok faydalıdır.

* Yaşam boyunca yeterli miktarda alınan kalsiyum, kemik dokusunu en üst seviyeye taşıyacaktır. Ancak, fiziksel aktiviteler  ile de kemik yapısını güçlendirmeniz gerekir. Yürüyüş, yüzme, merdiven çıkma, aerobik hareketleri kemikleri güçlendiren egzersizlerdir.

* Ayrıca uzmanlara göre, beslenme dışında, çok fazla olmamak şartıyla güneşlenmek de kemik erimesini önleyici faktördür.

* Bu arada, sigara ve alkol kemik erimesini tetikleyen unsur olduğu için sigara ve alkolden de uzak durmak gerekir.

 

(Visited 44 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 8 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.