Kemik Erimesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kemik erimesi,vücuttaki kemik kütlesinin azalması ile seyreden, başlangıçta pek belirti vermeyen, oldukça sinsi seyreden bir hastalıktır. Vücuttaki  kemik kütlesi, otuzlu yaşların başında, en yüksek seviyeye ulaşır. Ancak, sonrasında erkeklerde yılda %0.3 lük, kadınlarda ise %0.5 lik azalma ile devam eder. Özellikle, menopozda ve sonrasındaki 5-10 yıllık dönemde azalma yıllık %2-3 lük kayıpla devam eder.

Kemik erimesi, erken dönemlerde pek belirti vermeyen bir hastalık olduğu için, çoğunlukla, başka bir neden ile röntgen çekildiğinde ortaya çıkmaktadır.

Böyle bir durumda, hemen, kemik mineral yoğunluğu ölçümü, yaptırmak gerekir. Bu test, kemiklerdeki mineral yoğunluğunu gösterir.

Son yıllarda, kemik erimesi, bir hayli artmış olup, yaklaşık her 4 kadından birinde, her 8 erkekten birinde kemik erimesi görülmektedir.

Vücut, ömür boyu kemik yapımı için kalsiyuma ihtiyaç duyar. Alınan kalsiyum yetersizse veya emilimi yetersizse kemikte zayıflamalar oluşur. Ve sonuçta, kemiklerin kırılma eğilimi artar.

kemik-erimesi3Kemik erimesi tedavisinde, amaç, mevcut kemik kitlesinin korunması veya artırılması, kırıkların önlenmesidir.

Kemik erimesi tedavisi,ilaç tedavisi, egzersiz ve kalsiyum ve D vitamini içerikli besinlerin takviyesi ile olmaktadır.

İlaç tedavisi : Kalsiyum ve D vitamini içerikli ilaçlardır. Burada, kalsiyum, kemik yıkımını azaltmakta, D vitamini de kalsiyum emilimini artırmaktadır.

Egzersiz : Düzenli olarak, her gün, en az 30 dakika tempolu yürüyüş  yapılması hastalığın tedavisinde oldukça etkilidir.

Besin takviyesi : Kalsiyumdan(süt ürünleri) ve D vitamininden(yeşil sebze-meyve) zengin beslenmektir.

Kemik erimesinde, bu tedaviler kombine olarak uygulanmalıdır. Uzun süreli tedaviyi gerektiren bir rahatsızlıktır. Hatta, yılda bir kemik yoğunluğu ölçümleri ile tedavinin sonucu değerlendirilmelidir.

 

 

 

 

(Visited 90 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 10 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.