Kemik Erimesi ve Kemik Erimesinde Beslenmenin Önemi

Kemik erimesi, kemik miktarındaki azalma ve kalitesindeki bozulma nedeni ile kemiklerin zayıflaması ve kırılmaya çok yatkın bir hale gelmesidir.

Düşük kalsiyumlu beslenme, yetersiz D Vitamini, aşırı protein, yetersiz veya aşırı fosfat, yüksek miktarlarda posa, aşırı tuz, flordan fakir su, aşırı miktarda kahve tüketimi, kronik alkolizm, kemik erimesine neden olur.

Şimdi, Kemik Erimesini Önlemek için Nasıl Beslenilmeli? Bu konuda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Kalsiyum İhtiyacı Ne Olmalı? Çocukluk ve gençlik çağında kemik kütlesinin doruk seviyeye ulaşması için,  gebelik ve emzirme döneminde artan ihtiyacı karşılamak için, özellikle menopozun ilk yıllarında ve yaşlılıkta artan kemik yıkımını önlemek için yeterli miktarlarda kalsiyum almak gerekir.

Yaşa Göre Günlük Kalsiyum İhtiyacı

,0-6 ay 210 mg
7-12 ay 270 mg
0-6 ay 210 mg
1-3 yaş 500 mg
4-8 yaş 800 mg
9-18 yaş 1300 mg
19-50 yaş 1000 mg’dır

Gün içinde kalsiyum kaynağını, tek seferde almak yerine tüm gün içerisine yayarak almaya çalışın.

k.erimesi2Kalsiyum içeren yiyecekler; süt, yoğurt , peynir , brokoli, soya fasulyesi, kuru fasulye, taze fasulye, bezelye,badem, kalsiyum katkılı portakal suyu, kahvaltılık gevrekler ve soyalı içecekler.

D Vitamini İhtiyacı Ne Olmalı? D Vitamini gıdalarla aldığımız kalsiyumun bağırsaklardan emilmesinde rol alır, serum kalsiyum düzeyinin korunmasını sağlar ve kemik yapımında rol alan hücrelerin oluşumunu artırır. D-Vitaminin en önemli kaynağı güneş ışınlarıdır. Gıdaların çok azı doğal olarak D-Vitamini içerir.

Yaşa Göre Günlük D Vitamini İhtiyacı

50 yaşına kadar 200 IU (5 microgram)
51-70 yaş 400 IU
70 yaşın üzerinde 600 IU

D vitamini içeren gıdalar;  yumurta sarısı, tuzlu su balığı ve karaciğerdir.

Flor İhtiyacı Ne Olmalı? Sert sular kalsiyum ve flor gibi mineraller bakımından zengindir. Kalsiyumun yanı sıra flor da kemik mineral yoğunluğunu arttırarak kırık riskini azaltır. İçme sularının 0.7-1.2 mg/L flor içermesi kemik olduğu kadar diş sağlığı açısından da önemlidir.

Aşırı Miktarda Kahve Tüketimi Ne Yapır? Yüksek doz kafein, idrar ve barsak yolu ile kalsiyum atılımını artır. Bir fincan kahve (150 mg. kafein içerir) idrarla atılan kalsiyum miktarını 5mg artırır. Bu nedenle günde 2 fincandan fazla kahve tüketilmemelidir.

Kronik Alkolizm Ne Yapar? Kronik (müzmin) alkol tüketenlerin kan kortizol düzeyleri artar. Kortizol kemikler üzerine olumsuz etkileri olan bir hormondur, çünkü bağarsaklardan kalsiyum emilimini azaltır, böbreklerden de kalsiyum atılımını artırır. Alınan fazla miktarda alkol, kemik yapan hücrelerin fonksiyonlarını da bozar.

(Visited 33 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 8 oy)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.